Kıbrıs Lefkoşa Selimiye Cami 14. yüzyılda Lüzinyalılar tarafından yapılmıştır. İlk adı St Sophia Katedrali’dir. Gotik bir yapıdır. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Luziyan kralları Kıbrıs krallık taçlarını giydikleri için Latin Katedrali olarak ünlenmiştir. 14. yüzyılın sonlarında Ceneviz akınlarından çok fazla zarar görmüştür.

Selimiye Camii 1491 ve 1547 tarihlerinde büyük bir deprem ile neredeyse kullanılmaz hale gelmiştir.

1570 yılında Osmanlılar Lefkoşa’yı fetih etmiştir. Osmanlılar cami olarak kullanmak için tamir etmiştir. Bu tadilat sırasında minber ve kürsüde eklenmiştir. Lala Mustafa Paşa’nın Lefkoşa fethinden sonra ilk Cuma namazını kıldığı camidir.

Kıbrıs Gezilecek Yerler’den Lefkoşa Selimiye Cami

Caminin 49 metre boyunda iki minaresi bulunmaktadır. Bu minareler  II. Sultan Selim’in 1572 yılındaki emri ile eklenmiştir. Osmanlı dönemimde tüm adanın en büyük camisidir. Osmanlı döneminin üst düzey yöneticileri, valileri ve kentin ileri gelenleri Cuma namazlarını burada kılarlardı.

Osmanlı Dönemindeki bu caminin adı Ayasofya Cami olarak bilinmektedir. Kıbrıs II. Sultan Selim’in padişahlığı döneminde fethedildiği için 1954 yılında ismi değiştirilmiştir. Caminin ismi Selimiye Cami olarak değiştirilmiştir.

Camide iki tane mihrap bulunmaktadır. Bu mihrapların birisi küçük diğeri büyüktür. Güney batıdaki mihrap 1595-1596 yılında tarihinde taşınmıştır. Mihrabın yapımında Ortaçağ’a ait mermerler kullanılmıştır. Lefkoşa’nın savaşla alındığı için o zamanda okunulan Cuma hutbeleri halen hatırlanmaktadır.

Mihrapta iki katlı müezzin mahfili ve vaiz kürsüsü bulunmaktadır. Caminin sanrıcı 1903-1909 yılları arasında onarılmıştır. Cami avlusu ve çeşmesi 1894 yılında inşa edilmiştir.

Lefkoşa Selimiye Cami’sini ziyaret etmek ve ulaşımda sıkıntı yaşamamak için Ercan Havalimanı lokasyonunda bulunan Kıbrıs Rent a Car şirketimize bekleriz.

Bilgi sahibi olabilirsiniz ► Lefkoşa Derviş Paşa Konağı

selimiye-cami-lefkosa
selimiye-lefkosa-cami