Kıbrıs Lefkoşa Derviş Paşa Konağı

Derviş paşa konağı surlar içinde bulunmaktadır. 19. yüzyılda inşa edilmiştir. İki giriş kapısı vardır. Giriş kapısında Hicri takvime göre 1219 yazmaktadır. Miladi karşılığı 1807’dir. Konuk sahibi olan Derviş Paşa’ya itafen ismi konulmuştur.

Kıbrıs’ta ilk Türk gazetesini Derviş Paşa çıkarmıştır. Gerçek adı Tüccarbaşı Hacı Derviş’tir. Zaman gazetesinin ilk sayısı 25 Aralık 1891’de yayınlanmıştır. Bir süre sonra gazetenin ismi Anavatan’dan bile duyulmuştur. Bundan dolayı ’Mir-i Miran’’ rütbesi ile Derviş Paşa anılmaktadır.

dervis-pasa-konagi

İki katlı konak taş ve kerpiçten yapılmıştır. Sadece baş oda dolma sistemi ile yapılmıştır. Konak L planlıdır. İçinde geniş bir avlusu vardır. Alt kat odaları iç bahçeleri görmektedir. Yola çıkıntı yapan oda diğer odalardan farklıdır. İç süsleme tavan kaplaması ve çatı saçakları bu odayı farklı kılmaktadır.

Konakta genel olarak üst katlar kullanılmaktadır. Alt katlar depolama, hizmetçi ve servis odaları olarak kullanılmıştır.

Derviş Paşa Konağı’nın aşevi, hamam ve hela kısımları esas binadan ayrıdır.

Avlunun kuzey tarafında yer almaktadır. Konağın günümüzde yaşayan sahiplerinden aldığımız bilgi ve mevcut izlere göre iki katlı olduğu gözlenmektedir. Bu bölümlerden bir tanesi konağın üst katında bir köprü ile bağlantı sağlamaktadır.

Zamanla harap duruma gelen konak 1974 Barış Harekatında bomba isabeti olarak baş odanın bir kısmı yıkılmıştır. 1975 yılında kamulaştırılma çalışması başlamış 1979 tarihinde yenilemek için yeni adımlar atılmıştır.

Derviş paşa konağı 1986 yılında T.C yardımları ile tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Bu konağı rahatça gezmek arzusundaysanız Kıbrıs araç kiralama müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

Bilgi sahibi olabilirsiniz ►  Lefkoşa Büyük Han