Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçişi KKTC doğumlu, KKTC vatandaş ve KKTC kimlik kartına sahip olan vatandaşlar kullanabilir. Aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşları pasaportları ve özel araçlarıyla Kuzey Kıbrıs’a geçebilirlerken KKTC’de araç kiraladıklarında bu araçlarla Güney Kıbrıs’a geçişlerine izin verilmemektedir.

KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen turistler için Kıbrıs’ta birkaç tane geçiş noktası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en çok bilinen kapılardan olan Lokmacı Kapısı‘dır. Bu kapı Lefkoşa’nın tarihi surlariçi bölgesi içinde bulunan Bandabulya çarşısının içindedir. En çok Kıbrıs Lefkoşa’daki geçiş noktaları kullanılmaktadır ancak Magosa’da ve Güzelyurt’ta da geçiş noktaları vardır. Diğer bir kapı ise Ledra Palas Kapısı denilen ve sadece yaya geçişler için açık olan kapıdır.

GÜNEY KIBRIS’A GEÇİŞ İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BİLGİLER

► Tüm çeşit T.C  pasaportlarından Güney Kıbrıs Yönetimi (Kıbrıs Cumhuriyeti) vize istemektedir.
► Adanın iki kesimi arasındaki mevcut serbest dolaşımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları  yararlanamamaktadır.
► Türkiye’de Diplomatik Misyonu bulunmadığından vizelerin Atina’daki Kıbrıs Rum Elçiliğinden alınması gerekmektedir.
► T.C. pasaportu haricinde sahibi olunan herhangi bir ülke pasaportu ile adamızda bulunan geçiş kapılarından geçebileceğine dair herhangi bir bilgi 🚘 Kıbrıs Rent a Car şirketimizin çalışanları tarafından bilinmemektedir. Kıbrıs Rum tarafına geçiş yapıp yapamayacağınız hakkında detayları aşağıdaki bilgileri kullanarak alabilirsiniz.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi
Kıbrıs Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği

Tel : + 30 210 3734800
Fax : + 30 210 7258886
Website: www.mfa.gov.cy/embassyathens

kibris-haritasi

Kıbrıs Haritası

– Araçlar ile Metehan Sınır Kapısı kullanılarak Kıbrıs Rum tarafına geçiş yapılabilmektedir.
– Kullandığınız aracın sivil plakalı bir araç olması gerekmektedir.
– Rum tarafına geçerken araçlar için sigorta için ücret alınmaktadır.
– Rum makamlarından resmi çalışma günlerinde seyrü sefer yaptırılması gerekmektedir.
– Geçiş için gerekli özellikleri taşıyan kişiler Kıbrıs Rent a Car şirketimize ait özel taksileri ile geçiş yapabilmektedirler.

Not: T.C. Kimliği ve Pasaportu  ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçiş yapılmasına izin verilmemektedir. – Kıbrıs’ta kiralık araçlarla Rum tarafına geçiş yapılmasına izin verilmemektedir. Geçiş kapılarında Türk Polisi ve Türk Gümrük Memurları kontrol yapmaktadır. Aynı şekilde geçiş sırasında Kıbrıs Rum Polisi ve Rum Gümrük Memurları da kontrol yapmaktadırlar.

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a Geçiş Yapılan 7 Sınır Kapısı

1-Metehan Sınır Kapısı
2-Ledra Palaca Kapısı
3-Lokmacı Sınır Kapısı
4-Beyarmudu Sınır Kapısı
5-Bostancı Sınır Kapısı
6-Yeşilırmak Sınır kapısı
7- Akyar Sınır Kapısı

Metehan Sınır Kapısı : Lefkoşa’da bulunmaktadır. Motorlu araçlar ve bisikletliler kullanmaktadır. Genelde bu sınır kapısının kullanım amacı araçlarla rum tarafına geçmek isteyen kişiler kullanmaktadır.

Ledra Palace Kapısı : Lefkoşa’da bulunmaktadır. Ledra palace ile her iki tarafada yani Kuzey ve Güney Kıbrıs’a geçiş yapılmaktadır. Bu geçitten araçlar geçmemektedir.

Lokmacı Sınır Kapısı : Ledra palace gibi iki bölümede geçiş yapılabilmektedir. Aynı zamanda sadece yayalar geçiş yapabilir. Bu sınır kapısının en büyük özelliği Güney ve Kuzey çarşılarını birbirinden ayırmasıdır.

Beyarmudu Sınır Kapısı: Beyarmudu’da bulunmaktadır. Kıbrıs’ta bazı bölgelerde Rumlar ve Türkler birlikte yaşamaktadırlar. Bu bölümlerden bir tanesi ise Pile’dir. Burada bulunan bu kapı oldukça eskidir. Bu kapının en önemli özelliği ise İngiliz üstlerinden geçmesidir. Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler.

Bostancı Sınır Kapısı: Bu ınır kapısı Güzelyurtta bulunmaktadır. Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler.

Yeşilırmak Sınır Kapısı : Lefkoşa’nın batısında bulunan Yeşilırmak köyünün içinde bulunmaktadır. Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler.

Akyar Sınır Kapısı : Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler. Gazimagosa’da bulunan tek sınır kapısıdır.

Unutmayınız:
Kuzey Kıbrıs’ta kiralanan hiçbir kiralık araç güney kesimde kullanılamamaktadır. Bu yüzden kiralayacağınız araç ile sınır kapısında kadar gidebilirsiniz. Devamını yürüyerek devam etmek zorundasınız. Eğer güney bölgesinden Kuzey Kıbrıs’a geçecekseniz Kıbrıs Rent A Car olarak aracınızı istediğiniz sınır kapısına getirebiliriz.

Kıbrıs’ın araç kiralama markası olarak şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs Turistik Şehir Turları