Güney Kıbrıs’a Geçiş

KKTC’den Güney Kıbrıs‘a geçmek isteyen turistler için, Kıbrıs’ta birkaç tane geçiş noktası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en çok bilinen kapılardan olan Lokmacı Kapısı‘dır. Bu kapı Lefkoşa’nın tarihi surlariçi bölgesi içinde bulunan Bandabulya çarşısının içindedir. En çok Lefkoşa’daki geçiş noktaları kullanılmaktadır, ancak Magosa’da ve Güzelyurt’ta da geçiş noktaları vardır.

Diğer bir kapı ise Ledra Palas kapısı denilen ve yine sadece yaya geçişler için açık olan kapıdır.

KIBRIS RENT A CAR’DAN ÖNEMLİ BİLGİ > UYARI NİTELİĞİNDE

  1. Tüm çeşit T.C  pasaportlarından Güney Kıbrıs Yönetimi (Kıbrıs Cumhuriyeti) vize istemektedir.
  2. Adanın iki kesimi arasındaki mevcut serbest dolaşımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları  yararlanamamaktadır.
  3. Türkiye’de Diplomatik Misyonu bulunmadığından vizelerin Atina’daki Kıbrıs Rum Elçiliğinden alınması gerekmektedir.
  4. T.C. pasaportu haricinde sahibi olunan herhangi bir ülke pasaportu ile adamızda bulunan geçiş kapılarından geçebileceğine dair herhangi bir bilgi “Rent a Car” firması olan şirketimiz çalışanları tarafından bilinmemektedir, lütfen bizleri geçiş yapıp yapamayacağınız hakkında aramayınız!, bu konuda bilgi alabileceğiniz tek merci olan aşağıdaki büyükelçilik tarafından size verilebilir.
lokmaci-sinir-kapisi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Kıbrıs Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği

Tel : + 30 210 3734800
Fax : + 30 210 7258886
Website: www.mfa.gov.cy/embassyathens

Araçlar ile Metehan Sınır Kapısı kullanılarak Rum tarafına geçiş yapılabilmektedir, yalnız kullandığınız aracın sivil plakalı bir araç olması gerekmekte, yine Rum tarafına geçerken araçlar için sigorta ve seyrü sefer için ücret alınmakta. Kiralık araçlarımız ile geçiş yapılmasına izin verilmemektedir, ancak geçiş için gerekli özellikleri taşıyan kişileri bizim taksilerimiz ile geçiş yapılabilir eğer Rum tarafına geçiş yapmaya uygun iseniz iş ortağımız Kıbrıs Taksi Transfer ile iletişime geçiniz.

T.C. Kimliği ve Pasaportu  ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (Kıbrıs Cumhuriyeti)’ne geçiş yapılmasına izin verilmemektedir.

Geçiş kapılarında Türk Polisi ve Gümrük Memurları kontrol yapmaktadır.  Aynı şekilde geçiş sırasında Rum polisi ve gümrük memuruları da kontrol yapmaktadırlar.