Girne – Güzelyurt dağ yolu üzerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi yakınlarındaki Çamlıbel Köyü’nde, 1956 tarihli Mavi Köşk, Makarios’un avukatı ve Orta Doğu’nun en büyük silah tüccarı İtalyan asıllı Rum olan Pablo Pavilides’in evi.

1974 Kıbrıs çıkartmasından sonra, bir kaçış tüneli de bulunan bu köşkten kaçmıştı. Geçmiş yıllara kadar bile mobilyalarının bakımı için köşke para gönderdiği söyleniyor. Rum Makaryos’un avukatının donemin şartlarında muhteşem bir mimariyle yaptırdığı ve dışarıdan hiç kimsenin göremediği ama içeriden her yerin göründüğü bir köşk, Mavi Köşk.

Türk askerinin elinde bir ibret müzesi olarak ziyaretçilere açıktır. Askeri personel tarafından gezdirilirken bazıları şeytanın aklına dahi gelmeyecek sıradışı hikayelerle anlatılan mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks. İçerisindeki eşyalar, değerli tablolar, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet dekorasyonları, bahçesindeki havuz, içerisinden devir-daimli olarak şarap akan mimari olarak estetik musluk, Roma medeniyetinin etkilerini taşıyan havuzlar, o zamanın şartlarında bütün odalarının klimalı oluşu, gizli dehlizler, gizli kasalar, köşkün içerisindeki açıklanamayan sırlar köşk şimdilerde sıradan bir ev havasında olarak gözümüze çarpsa da insanı etkilemekte.

Köşkün hemen önünde zamanın şartlarında muhteşem sayılabilecek bir havuzu var. Köşkün bahçesinin en son noktasından manzara. Bu noktadan ilerideki bütün boğaz ve dağlar görünüyor. Buradan bütün alanı kontrol edebilen köşkün sahibinin silahları denize açılan bu boğazdan kaçırdığı söyleniyor.

mavi-kösk-ic-dis-mimari-goruntu

Kıbrıs Mavi Köşk İç ve Dış Mimari Görüntüler

Köşk sahibinin oturma odasındaki bütün eşyalar orjinal. Mavi Köşk iki katlı. İçerisinde gizli dehlizlerin olduğu; tam olarak ne işe yaradıkları bilinmediği için bazı bölümlerin müzede sergilenmediği söyleniyor.

Köşk büyük bir ihtişamla süslenmiş; bir sürü oda var. Köşkün içerisinde dikkat çeken kırmızı, mavi, sarı olmak üzere üç farklı oda daha var. Kırmızı oda mafya görüşmeleri için gelen arkadaşlarıyla toplantı yaptığı oda, mavi olağan misafirlerini ağırladığı oda, sarı oda ise misafir çocukların odası. Alt kattaki şömineli yemek odasındaki masalar ve sandalyeler ise dikkat çekici. Her masa ve sandalye kırmızı, mavi ve sarı olarak boyanmış. Nedeni ise kalan misafirlerin kaldıkları odanın rengi olan masalardan başka masaya oturmalarına izin verilmemesi; dolayısıyla herhangi bir kalabalık durumunda evin içerisindeki düzeni ve asayişi sağlayabilmek olarak anlatılıyor.

Köşkte görülmesi gereken birkaç önemli detay, dinlenmesi gereken birkaç önemli hikaye daha var. Ama genel olarak düşündüğümüzde o zamanın şartları göz önünde bulundurulsa Mavi Köşk bir ibret müzesi olarak günümüzde yerini alıyor.

Giriş katında şömineli bir yemek odası var. Şöminenin hemen sağı bahçeye açılıyor. Mekan zamanın şartlarına göre oldukça lüks bir biçimde döşenmiş. Oda içindeki aksesuarlardan tutun perdelere kadar hiçbir ayrıntı ihmal edilmemiş.

Köşk sahibinin yatak odasında gizli bir geçide giden bir bölüm olduğu söyleniyor. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre geçitin tam olarak nereye vardığı belirlenememiş; bu yüzden yatağın hemen arkasında bulunan bu kapağın gizli bir mahzene açıldığı ihtimalide göz önünde bulunduruluyor. Bu kapağın bir silah kaçakçısı olan Pavilides’in ölüm korkusuyla yaşadığının bir göstergesi olduğu söyleniyor.

Köşkte misafirler için ayrılmış bir çok oda var, perdeler köşkün bütün odalarında değişik desenlerle mevcut. Bu perdelerin özelliği ses yalıtımını sağlaması. Yetkililerin anlattığına göre köşkün bahçesinde müzikli toplantılar, partiler verildiği zaman sesin odalara ulaşması bu perdeler sayesinde mümkün olmuyormuş. Ayrıca duvarlarda değerli tablolar gözükmekte.

Köşkün içinde birde içki salonu var. Duvarlarında da değişik aksesuarlar bulunmakta. Örneğin, köşk sahibinin yakın dostlarının burçlarını temsil ettiği yetkililer tarafından bizlere söylenen bazı demirden objeler mevcut. Bardaki seramiklerin hepsinin orjinal olduğu söyleniyor.

Koltuklar, dönemin şartlarına göre oldukça lüks ve kaliteli sayılacak cinsten; ama zaman içinde eskimiş gibi görünüyor. Tavana baktığınızda döşeli bir soğutma sisteminin kurulu olduğunu göreceksiniz. Köşkün bütününde birçok değerli tabloyu, köşk sahibi Pavilides’in ve yakınlarının çalışmalarının duvarlara asılı olduğunu görebilirsiniz.

Köşkün üst katında balkona çıkan yemek salonunun duvarında asılı olan Meryem Ana’nın kucağında Hz.İsa’yı taşıdığı bir resim vardır.

kıbrıs mavi köşk

Kıbrıs Mavi Köşk

Köşkte ufak bir heykel bulunuyor. Ama özelliği itibariyle önemli bir görev üstleniyor. Bu heykelcik her durumda dengede kalabildiği için yıkılmıyor. Yetkililer, bu heykelciğin olası bir deprem anında bütün köşk ahalisini uyarmak için kullanıldığını söylüyor.

Kıbrıs Mavi Köşk’te birde dilek havuzu var burada arkalarını dönüp dilek tutarak bozuk parayı sol omzundan aşağıya doğru bırakırlarmış havuzun içine düştüğünde eğer tura gelirse dileklerinin kabul olacağına inanırlarmış.

Evde çok sayıda günah çıkarma köşesi bulunuyor ve bu köşelerin birinde bulunan bir ayna 9 boyutlu günah çıkarma sırasında arkasını göremeyen Pavilides bu ayna sayesinde odanın tamamını ve arkasından gelebilecek tehlikeleri görebiliyormuş. Ölüm korkusu çok hat safhadaymış.

Mavi Köşk Saat 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sadece Pazartesi günleri bakım nedeniyle kapalı tutulmaktadır.

 

mavi-kosk-kibris
mavi köşk Kıbrıs

Görkemli mimarisi ve esrarengiz bir hikayeye sahip olan Mavi Köşk 1957 yılında Ortadoğunun en büyük silah tüccarı Paulo Paolides tarafından inşa edilmiştir.

İnşa eden bu tüccar Kıbrıs doğumlu ve dönemin cumhurbaşkanı Baş Piskopos Makarious’un avukatlığını yapmaktadır. Silah tüccarlığı yaptığının anlaşılmaması için avukatlık mesleğini yapmakta olan Paulo 1974’de Kıbrıs çıkartmasından Mavi Köşk’ün içinde bulunan gizli kaçış tünelinden kaçmıştır. Köşk günümüzde Türk askeri korunması altındadır.

Mavi Köşk’ün mimari yapısı sayesinden dışarıdan bakıldığında silah tücarlığının dağıtım noktası olarak görülmemekte ancak fakat köşkün olduğu yerden ani bir baskında her taraf gözlenebildiği için herhangi bir baskında kaçmak oldukça kolay olacaktır. Bu köşk zamanın yapıları arasında oldukça lüks sayılmakta ve içerisinde çalışır durumda olan klima sistemi bulunmaktadır. Gizli gizemli bir kasa, dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastık, stres koltukları gibi bir çok türden eşya bulunmaktadır.

Paolides tarafından tablolar, İran halıları, biblolar ve kendisine ait olan el işi haritaları günümüzde mavi köşk de sergilenmektedir.  Mavi köşk iki kattan oluşmakta ve binanın içinde gizli geçitlerin olduğu bilinmektedir. Ancak bu gizli geçitlerin bazılarının yerleri ve ne işe yaradıkları hala günümüzde bilinmektedir.

Mavi Köşk’e Nasıl Gideceğim ?

Kıbrıs Mavi Köşk’e ulaşım için toplu taşıma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Mavi Köşk’e ancak taksi hizmeti ile veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Mavi Köşk Girne Güzelyurt mevkisi arasında bulunmaktadır.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs Gece Kulüpleri