Kıbrıs’ın İl ve İlçeleri

Kıbrıs’ın il ve ilçeleri hakkında Kıbrıs Rent a Car şirketinin bu yazısıyla adeta Kıbrıs’ı avucunuzun içi gibi bileceksiniz.

Lefkoşa; Kıbrıs Adasının ortasında bulunan dünyadaki bölünmüş tek başkent olmasından dolayı ayrıcalıklıdır. Siyasi anlamda önemli yere sahip olan bu ilçenin Kuzeyi Türklere, güneyi Rumlara ait olsa da Yeşil Hat denen ara bölge de Birleşmiş Milletler Barış gücü yer almaktadır. Uzun yılar boyunca Türklerin hakim olduğu yer olmasından dolayı Türk eserlerine, geleneklerine, karakteristlik bulgulara, İslami eserlere çok sık rastlanmaktadır. Lefkoşa da bulunan Barbarlık Müzesi, diğer müzelerden farklı olarak en çok ilgi gören yerdir. Rum Katliamına tanıklık etmiş olan ev daha sonralarında müzeye dönüştürülmesinden buram buram tarih kokmaktadır.

Derviş Paşa Konağı, Büyük Han, Selimiye Cami Osmanlı’dan günümüze kalan tarihi eserlerdir.

Gazimağusa kenti ise; Adanın doğu kıyısında Poyraz ve Zeytin burunları arasında yer alır. En eski kalıntıların bulunduğu 12.ve 13.yy kadar uzanan Venedik Sarayı görmeniz gereken yerler arasındadır.

Canbulut Müzesi bal mumu heykellerini ve iç mimarısıyla insanı büyülemekten alıkoyamıyor.

Othello Kalesi top bataryalarının izlerini halen sürdürmektedir. Seramis Harabelerini gördüğünüz de Efes Antik Kent havasını fazlasıyla alabilirsiniz.

Güzelyurt kenti isminden de anlaşılacağı üzere Kıbrıs’ın en güzel yerleşim yeridir.

Turunçgil bahçeleriyle çevrili olması ekonomik anlamda da gelir kaynağı oluşturmakta ve doğal güzelliği ön plana sunmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Lefke Avrupa üniversitesinin de burada bulunması kentin canlılığını artırmaktadır. Güzelyurt’a yolunuz düşerse Soli Bozilikası, Soli Tiyatrosu, Saint Manas Manastırı, Pigades Tapınağı ilginizi çekeceğinden dolayı uğramalısınız. Tunç çağında kurulan ve deniz kıyısında duran, bakır yatakları ve geniş limanı ile Soli, sizi içine çekecek şehirlerden biri olacak şüphesiz…

Kıbrıs araç kiralama hizmetinizle de son adresimiz İskele İlçesi olacak.

İskele İlçesi ise 1998 yılına kadar Gazimağusa’ya bağlı olup 2000 yılında çıkarılan bir yasayla ilçe statüsünü kazanmıştır. Mesarya Ovası ile Karpaz Yarımadası’nın kesiştiği noktada yer alan şirin bir sahil kasabasıdır. Daha sonrasında ismi  Yeni İskele olarak değiştirilmiştir. Birçok turistik tesis  ve balıkçı lokantalarıyla turistlerin ilgi odağıdır. Bölgede bulunan gezip görebileceğiniz tarihi ve turistlik yerler;

Kantara Kalesi,
Apostolos Andreas Manastırı,
Altın Kumsal,
Panaya Kanakaria Kilisesi,
Ayios Philon,
Aphendrika,

Denizin ve gökyüzünün mavisi ile yeşilin buluştuğu  muazzam bir doga ve tarihin buluştuğu şahane bir adadır Kıbrıs…Sadece yaz mevsimin de değil, kışının da ayrı güzellikte olduğu kartpostal görünümlü sıcacık bir ada karşılar sizi.

kibris-il-ve-ilceleri

Kıbrıs, gezerken sizi kendi tarihiyle karşılayacak, eşsiz güzelliklerine taşıyarak birbirinden ilginç ve güzel hikayeleriyle dolu bir serüven geçireceğiniz yerdir.

Unutmayınız!!! Kusursuz bir Kıbrıs tatili için mutlaka araç kiralamayı tercih etmelisiniz. Bu konuda da sorunsuz, güvenli bir rent a car şirketi arıyorsanız yine biziz. Kuzey Kıbrıs’ta kullanacağınız kiralık aracınızı hızlıca seçip hemen rezervasyon yapabileceğiniz 🚘 Kıbrıs Araç Kiralama marka sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Kaliteli hizmet alacağınıza garanti veriyoruz.

Doğa severler için vazgeçilmez bir yer olur, özellikle bahar aylarında bu ada tam bir renk cümbüşünü anımsatır. Yürüyüşçüler ve bisiklet tutkunları için 5 ile 20 km arasında pek çok alan bulunmaktadır.Yol boyunca uzanan olağanüstü güzellikleri barındıran orkidelerin kokusu uzun süre sizi etkisi altında bırakacaktır.  Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Lefkoşa  oluşan 5 tane ilçesi vardır Yavru Vatan Kıbrıs’ın.

Kıbrıs’ın en büyük ve gelişmiş ilçesi olan Girne; Kıbrıs adasında bir liman kenti olmasından dolayı adanın en gözde tatil yeri dememiz yalan olmaz. Girne denildiğinde ilk akla gelen herkesin de bildiği üzere Girne Kalesi. Akdeniz kıyılarında Orta Çağdan bu güne kalan etkileyici manzarası, kültür mirasçısı olmasından dolayı gelen misafirlerini çok iyi ağırlıyor. Girne Limanı ise; Kaleden sonra insanın içini ısıtan sakin bir hayatın olduğu ve bunun yanı sıra eğlenmek için çok sayıda otellerin ve mekanların bulunduğu deniz restorantlarıyla damak tadınıza farklı bir renk katacak yerdir. Kale ve Limandan sonra Girne’de Bellapais Manastırı, Mavi Köşk, S.T Hillarion Kalesi de görmeniz gereken yerler arasındadır.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Kıbrıs’ta Tüm Bebek Merkezleri ve Yasal Prosedürler