Yılın hemen hemen her döneminde, dış ülkelerden ziyaretçi ve tatilci akınına uğrayan Kıbrıs, trafiğin sağdan aktığı yerlerden biridir. Özellikle Türkiye’ den gelenler için Kıbrıs; ilk sağ yönlü trafik acemiliğinin yaşanacağı trafiklerdendir.

Sürekli olarak yaşanan turistik ziyaretler ve eğlence mekanlarına yönelik seyahatler nedeniyle popülerlik kazanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, trafik kurallarına ve dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğu takdirde seyretmesi en rahat trafiklerden de birisidir.

kibris-trafik-polis-radar
kibris-trafik-polis-kktc
kibris-trafik-polis
kibris-trafik-polis-kktc-radar

Kıbrıs trafiğini ve uyulması gereken kuralları, trafikte yaşanabilecekleri ve birkaç püf noktayı Kıbrıs Rent A Car penceresinden irdeleyelim:

  1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik sağdan akmaktadır. Türkiye’ den farklı olarak trafiğin sağdan aktığı Kıbrıs’ta trafikte araç kullanmak oldukça kolaydır. Özellikle İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyükşehirden gelenler için trafik deneyimi epey keyifli ve kolay geçecektir.
  2. Trafiğin sağdan akması, direksiyonun sağda yer alması bocalama problemi oluşturabilir. Daha önce trafiğin sağdan aktığı ve direksiyonun sağda yer aldığı araçları kullanmamış olan kişiler için durum ilk başlarda biraz karmaşık görünebilir. Üstelik direksiyonun sağ tarafta yer alması nedeniyle de araçların vitesleri solda olacağından Kıbrıs araç kiralama hizmet noktamızda da sıklıkla uyardığımız gibi müşterilerimize otomatik vites araba tercih etmelerini önermekteyiz.
  3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde belirli veya karmaşık düzenle yerleştirilmiş radarlar bulunmaktadır. Bu radarlar, sabit görünümlü radarlardır ve ilgili trafik işaretçileri ile yolculara belirtilmiş durumdadır. Kıbrıs araç kiralama faaliyetleri bakımından yoğun bir ortam olduğu için, özellikle radar cezaları noktasında dikkatli olunması gerekmektedir. Hız sınırlarının aşılması, maddi külfet getirebileceği gibi can kaybına da neden olabilir. Bu radarların yer aldığı noktalarda 50-65-75 km veya yer yer 82 km hız sınırları yer alabilir. Dolayısıyla Kıbrıs Rent A Car müşterilerimizin dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz. Hız sınırlarının can ve mal kaybına neden olunmaması için aşılmaması gerekmektedir.
  4. Çift sarı çizgili yollara dikkat etmelisiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik içerisinde yer alan çift sarı çizgili yollara otomobilleri park etmek yasaktır. Dolayısıyla buralarda park edilmiş olan araçlara cezai işlem uygulanacağı gibi aracın çekilmesi işlemi de uygulanacaktır. Ayrıca buralara park edilmiş araçlar trafik düzenini de olumsuz etkileyeceği için, tehlikeli sonuçlara yol açma ihtimali yüksektir. Bahsi geçen çift çizgili yollara park edilmemeli, mutlaka bahsi geçen duruma dikkat edilmelidir.
  5. Dönüşlerde, çemberin içindeki araçlar önceliklidirler. Çembere sonradan dahil olmuş otomobiller çember içindekilere mutlaka geçiş hakkı tanımalı, öne geçmeye çalışmamalıdırlar. Burada yer alan kuraldan dolayı yaşanan ya da yaşatılan bir hak ihlali nedeniyle kötü kayıplarla sonuçlanan kazalar gerçekleşebilir.Çember içerisine geçmek ve yola devam etmek isteyen sürücülerin, çembere yaklaşmaları; geçiş üstünlüğüne dikkat ettikten sonra uygun şartlar sağlandığı takdirde seyirlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
  6. Alkollü araç kullanımı, tüm trafik koşullarında yasak olduğu gibi Kıbrıs’ta da yasaklanmıştır. Alkollü araç kullanımının; can ve mal kayıplarına sebep açma ihtimalinin diğer tüm kurallardan yüksek olacağını, geri dönülemez sonuçlar oluşturacağının farkında olunması gerekli olup, alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüler hakkında da yasal işlemler uygulanacağını hatırlatmak isteriz. Kıbrıs araç kiralama firması olarak Kıbrıs’ta trafik kuralları ve cezalarıyla ilgili mütemadiyen müşterilerimize özel hatırlatma ve bilgilendirmeler yaparak kayıpları en aza indirgemeye çalışmaktayız.

Bilgi sahibi olabilirsiniz ► Kıbrıs’ta Gezebileceğimiz Yerler Nerelerdir?