Kıbrıs Sabit Radarları Nasıl Görebiliriz?

Dünya’ nın birçok yerinden tatil veya eğlence ziyareti amaçlı misafiri bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, trafik kuralları bakımından belki de en rahat şehirlerinden birisidir. Kıbrıs tüm yurt genelinde trafik kurallarına karşı oldukça uyulduğu görülen düzenin ve problemsiz seyir imkanının yaşandığı noktalardan da birisidir. Dolayısıyla burada trafik kurallarına dikkat etmek ve hız sınırlarını aşmamak önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

kibris-sabit-radar-sistemi

Kıbrıs Sabit Radarlar

Kıbrıs’a yolu düşmüş veya yakın zaman içerisinde Kıbrıs’a seyahat gerçekleştirecek ve özellikle Kıbrıs Rent a Car hizmetinden yararlanacak kişiler için Kıbrıs sabit radarları nasıl görebiliriz sorusuna yanıt vermeye çalışalım:


Kıbrıs sabit hareketli ve açılı radarlar kullanır…

Kıbrıs’ın hemen hemen her noktasında yer alan bu sabit hareketli ve açılı radarlar; günün 24 saatini izlemektedirler. Radarlara yakalanmanın trafiğin düzeni nedeniyle zor olduğu Kıbrıs’ta ara sıra kural ihlalleri gerçekleştirilmektedir. Hem yabancı bir ortamda bulunulması hem de bilinmeyen bir trafik düzeni olduğundan kaynaklanan bu problem de artık ortadan kalkmaya başlamıştır.

Sabit radarlar, günün her saatini izledikleri için önce işaretçi levhalar tarafından hızınızı uygun hız sınırına çekmeniz, kademeli olarak istenir.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kıbrıs’ta asıl düzeni bu trafik işaret ve işaretçileri sağlıyor olsa da sabit açılı radarlara da iş düşmektedir. Bu nedenle işaretçilerin ikazlarına uyulmaması durumunda araç sürücüsüne trafik cezası yazılmaktadır. Bu trafik cezaları 100 TL – 500 TL gibi rakamlar arasında ve hıza bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca hız sınırının çok aşıldığı ve asla olmaması gereken noktalarda da yasal işlemler başlatılabilir. Kıbrıs’ın detaylı trafik kaidelerini öğrenmek için Bkz: Kıbrıs Trafik Cezaları ve Kuralları

Sabit radarları görebilmek için aslında ekstra bir çaba harcamaya gerek duyulmamaktadır. Trafik düzeni zaten sizi içinde olmanız gereken hız sınırına çekecektir. Ancak bu durumun aşılması halinde, ilgili radarların görülmesi de çok kolaydır. Trafiğin stabil akışı, hız sınırına yaklaşılmasına olanak tanımasa dahi, hemen hemen yolların bütün köşelerinde direkler üzerinde konumlandırılmış bu radarları görmek mümkündür. Yolların sağ ve sol şeritlerinde gidiş-geliş yönlerine göre belirli periyotlarla değişiklik gösteren bu radarların konumları, hız ihtiyacına göre de farklılık göstermektedir.

Trafiğin sağdan aktığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sabit radarlara karşı önlem almak isteyenlerin yalnızca işaretçileri takip etmeleri yeterlidir. Radarların geliş noktalarına göre hız düşürüp alçaltmanın trafik seyrine etkisini unutmamalısınız.

Olağanüstü bir durumda trafik işaretçilerini fark edememiş kişiler için de radarların konumlandırıldığı yerlerin elektrik direklerine benzeyen ve gri renkli büyük radarlar olduğunu hatırlatırız.

Radarlarla İlgili Kıbrıs’ta Araç Kiralayanlara Uyarılar

Şehir içi ve şehirler arası yollarda sabit radar kameraları mevcuttur. Bu kameralar yerine göre, 50 – 65 – 75 ve 100 km hızlara göre hız limitini aşan araçları fotoğraflayıp ceza göndermektedir.

Cezalar plakaları kayıtlı olduğu rent a car şirketlerine ulaşmaktadır. Kıbrıs araç kiralama şirketleri de araçlarını kiralarken sözleşme ile sabit müşterinin imzası bulunan evrakların kopyası ile polise iade etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu cezaları bir sonraki gelişlerinde kendilerine tebliğ edildiği zaman ödemekle mükelleftir. Rent a car firmaları cezaları ödemekle sorumlu değildir. Şöförün kendi ehliyeti ile polis müdürlüklerine gitmesi gerekmektedir.

Radar kameralarına gelmeden önce 2-3 tane önceden fotoğraf makinesine benzer mavi zeminli tabelalar ile şoförleri uyarmaktadırlar. Yani kameralar gizli değildir.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs’ta Kiralık Aracınızı Nasıl Teslim Alırsınız?