Kıbrıs Sabit Radarları Nasıl Görebiliriz?

Dünya’ nın birçok yerinden tatil veya eğlence ziyareti amaçlı misafiri bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, trafik kuralları bakımından belki de en rahat şehirlerinden birisidir. Trafiğin düzenli akışı ve kuralların uyulduğu devletlerdendir. Tüm yurt genelinde trafik kurallarına karşı oldukça uyulduğu görülen, düzenin ve problemsiz seyir imkanının yaşandığı noktalardan da birisidir. Dolayısıyla burada trafik kurallarına dikkat etmek ve hız sınırlarını aşmamak önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıbrıs Rent A Car olarak tüm Kıbrıs Araç kiralama hizmeti sunduğumuz çalışmalarımız kapsamında edindiğimiz tecrübeler ve yaşayıştan ötürü de hız limitlerine dikkat edilmesini sıklıkla müşterilerimize hatırlatmaktayız.

Konuyla alakalı olarak Kıbrıs’a yolu düşmüş veya yakın zaman içerisinde Kıbrıs’a seyahat gerçekleştirecek kişiler için Kıbrıs sabit radarları nasıl görebiliriz sorusuna yanıt vermeye çalışalım:

  • Kıbrıs sabit hareketli ve açılı radarlar kullanır. Kıbrıs’ın hemen hemen her noktasında yer alan bu sabit hareketli ve açılı radarlar; günün 24 saatini izlemektedirler. Radarlara yakalanmanın trafiğin düzeni nedeniyle zor olduğu Kıbrıs’ta ara sıra kural ihlalleri gerçekleştirilmektedir. Hem yabancı bir ortamda bulunulması hem de bilinmeyen bir trafik düzeni olduğundan kaynaklanan bu problem de artık ortadan kalkmaya başlamıştır.
  • Sabit radarlar, günün her saatini izledikleri için önce işaretçi levhalar tarafından hızınızı uygun hız sınırına çekmeniz, kademeli olarak istenir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Kıbrıs’ ta asıl düzeni bu trafik işaret ve işaretçileri sağlıyor olsa da sabit açılı radarlara da iş düşmektedir. Bu nedenle işaretçilerin ikazlarına uyulmaması durumunda araç sürücüsüne trafik cezası yazılmaktadır. Bu trafik cezaları 100 TL – 500 TL gibi rakamlar arasında ve hıza bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca hız sınırının çok aşıldığı ve asla olmaması gereken noktalarda da yasal işlemler başlatılabilir.Bkz: Kıbrıs Trafik Cezaları ve Kuralları
  • Sabit radarları görebilmek için aslında ekstra bir çaba harcamaya gerek duyulmamaktadır. Trafik düzeni zaten sizi içinde olmanız gereken hız sınırına çekecektir. Ancak bu durumun aşılması halinde, ilgili radarların görülmesi de çok kolaydır. Trafiğin stabil akışı, hız sınırına yaklaşılmasına olanak tanımasa dahi, hemen hemen yolların bütün köşelerinde direkler üzerinde konumlandırılmış bu radarları görmek mümkündür. Yolların sağ ve sol şeritlerinde gidiş-geliş yönlerine göre belirli periyotlarla değişiklik gösteren bu radarların konumları, hız ihtiyacına göre de farklılık göstermektedir.
  • Trafik işaret ve işaretçilerinin farkedilmesi hususunda özellikle Ercan Havalimanı Rent A Car noktamızda sürekli olarak uyarılarda bulunuyoruz. Trafiğin sağdan aktığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sabit radarlara karşı önlem almak isteyen müşterilerimize, yalnızca işaretçileri takip etmelerini ve kurallara uymalarını önermekteyiz. Radarların geliş noktalarına göre hız düşürüp alçaltmanın trafik seyrine ve müşterilerimizin kayıplarına neden olmamak adına, bu konudaki prensibimizi ve can güvenliği önlemimizi de çiğnememiş oluyoruz.

Ancak olağanüstü bir durumda, trafik işaretçilerini fark edememiş kişiler için de radarların konumlandırıldığı yerlerin elektrik direklerine benzeyen ve gri renkli büyük radarlar olduğunu hatırlatıyoruz.

Kıbrıs araç kiralama hizmetinden yararlanacak kişiler ve ziyaret etmeyi düşünenler için bu noktada önemli bir duruş sergilediğimiz için, sektörde de uzun yıllardır hizmet vermeye ve beğeni almaya devam ediyoruz. Araç kiralama, kendi aracıyla ziyaret gerçekleştirme gibi imkanlarda yer alacak kişiler için sabit radarlar konusunda bunları söylemek mümkün olurken; Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler için mutlaka otomatik vites araç tercih etmelerini tavsiye etmekteyiz. Zira trafiğin sağdan akışı sol el ile vites kullanımına alışkın olmayanlar için problem teşkil edebiliyor.

Bilgi sahibi olabilirsinizKiralık Aracımı Nasıl Teslim Alacağım

kibris-sabit-radar-sistemi

Kıbrıs’ta araç kiraladığınız zaman yoldaki hız radarlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Şehir içi ve şehirler arası yollarda sabit radar kameraları mevcuttur. Bu kameralar yerine göre, 50 – 65 – 75 ve 100 km hızlara göre hız limitini aşan araçları fotoğraflayıp ceza göndermektedir. Cezalar plakaları kayıtlı olduğu rent a car şirketlerine ulaşmaktadır. Biz de araçlarımızı kiralarken sözleşme ile sabit müşterinin imzası bulunan evraklarınkopyası ile polise iade etmekteyiz. Türkiye Cumh
uriyeti vatandaşları bu cezaları bir sonraki gelişlerinde kendilerine tebliğ edildiği zaman ödemekle mükelleftir. Rent a Car firmaları cezaları ödemekle sorumlu değildir. Şöförün kendi ehliyeti ile polis müdürlüklerine gitmesi gerekmektedir.

Radar kameralarına gelmeden önce 2-3 tane önceden fotoğraf makinesine benzer mavi zeminli tabelalar ile şöförleri uyarmaktadırlar. Yani kameralar gizli değildir.

kktc-radar

Sabit Kameralardan Çekilen Resimlerle Sabit Trafik Cezaları Sözleşmede imzası bulunan şöför’e yazılmaktadır.