Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2006 yılından bu yana sabit konumlu hız radarları yollarda sürat kontrolleri yapıyorlar. Kıbrıs’ta araçlar sağ direksiyonludur. Trafik de soldan akmakta olduğu için araçların plakaları sağdadır.  Eğer otomatik vites araç kullanmıyorsanız  Kıbrıs’ta trafikte araba kullanmak sizin için hiçte kolay olmayacaktır.  Çünkü vitesi sol elinizle kontrol etmeniz gerekecektir.

Kıbrıs’ta Trafik Kuralları

Devletin tehlikeli yollarda bulunan bazı noktalara ve genelde şehir içinde bulunan önemli yerlere kurdurduğu sabit hız radar kutuları vardır ve gizli değildirler, yandaki resimde görüldüğü gibi önceden bilgi tabelaları ile şöförlere uyarı yapılmaktadır.

kibris-dikkat-etmeniz-gerekenler

KKTC’de araç kullanırken yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi yol kenarlarında bulunan bu tip uyarılara dikkat etmeniz gerekiyor, tabelalarda hız limiti ve üzerinde ayrıca kamera resmi ile sabit hız radarı uyarısı yapılıyor.

Genel olarak yerleşim yeri içinde bulunan kameralarda 50 KM’yi yerleşim yeri dışındaki kameralarda ise 65 KM’yi geçmemeniz gerekiyor.

Bazı kameralar çift şeritte yani hem gidiş hem de dönüş olarak hız kontrolü yapmaktadır. Bu yüzden kameradan uzaklaşıncaya kadar hız limitini korumaya özen gösteriniz.

Radar cezalarından sonra en çok yaygın bir diğer ceza da yanlış park cezalarıdır. Yanlış parktan dolayı ceza alırsanız ülkeden çıkmadan önce ödeme yapmalısınız. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen cezalar yine katlanarak çoğalır ve bir sonraki KKTC ziyaretinizde size tebliğ edilerek tahsil edilir. Yanlış Park cezaları bulunduğunuz yerin belediye zabıta ekipleri tarafından yazılmaktadır.

Herhangi bir aracı sollamak istediğinizde  sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Yaya geçitlerinde sürücüler, yayalara yol vermek zorundadır. Uygulamada da Kıbrıs’ta yaya geçidinde araçların yayalara yol verdiğini göreceksiniz.

Çemberlerde öncelik kesinlikle çemberdeki araçlarındır. Eğer çemberdekine yol vermeden çembere girerseniz sizin Türkiye’den gelen birisi olduğunuz hemen anlaşılır 🙂 Trafikte çemberde yol vermemek hiç hoş karşılanan bir durum değildir.

Kıbrıs’ta Türkiye’deki gibi araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamanız gerekmektedir. Bu konuya yakın bir konu olan Kıbrıs’ta Cep Telefonu Kullanımı hakkında Kıbrıs Rent a Car olarak bir yazımız da vardır.

Araç kiraladığınızda aracın sözleşmesi sizin adınıza olacağından bu sabit radar cezaları adınıza yazılacak ve bir sonraki KKTC’ye girişinizde bilgisayardaki isminizin kayıtlarından ceza tutarı KKTC polisi tarafından size tebliğ edilecektir. KKTC’den çıkış yapana kadar veya çıkış yaptığınız sırada bu bedeli sizden ödemenizi talep edeceklerdir. Radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile sabittir. İtirazınız durumunda resminizle birlikte size ıspat edilebilir.

Kıbrıs’ta kiralık araçların trafik cezaları araç kiralama sözleşmesinde adı bulunan kişi üzerine yazılır, ödenmesi ve takibi yine aracı kiralayan kişinin sorumluluğundadır. Polis müdürlüğü ceza tutanaklarını toplu olarak aracı kiraladığınız şirketten talep eder ve polis tarafından sistemlerine kaydedilir, oto kiralama firması müşteri ceza kayıtlarını tutamadığı gibi herhangi bir sorumlulukta almamaktadır.

kktc-radar

Kıbrıs’ta Trafik Cezaları

Hız Sınırını Aşmanız Durumunda Alacağınız Cezalar

  • Hız sınırını 20km’ye kadar aştığınızda: 119 TL
  • Hız sınırını 20km ile 40km arası aştığınızda: 178.5 TL
  • Hız sınırını 40km’den fazla aştığınızda: 297.5 TL

Diğer Kontrollerle Alabileceğiniz Trafik Cezaları Tutarları

  • Alkollü araç kullanmanın cezası:  595 TL
  • Yanlış alana park etmenin cezası: 119 TL
  • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası: 238 TL
  • Dikkatsiz sürüş yapmanın cezası: 238 TL
  • Emniyet kemeri takmama cezası: 119 TL

Ceza tutarları güncel olmayabilir, Türkiye’deki gibi asgari ücret artışına bağlı olmakla birlikte her yıl değişmektedir.

Size tebliğ edilen trafik cezanızı ödemediğinizde katlanarak çoğalacağını unutmayınız!

Yararınıza olacak küçük ama önemli bir not:  yolda seyir halindeyken karşıdan gelen araç veya araçların size sellektör yapması (ışık yakıp söndürmesi), genellikle ileride polis kontrolü (çevirme) olduğuna işarettir.

Kıbrıs Trafik Polisi, Zabıta İletişim Telefon Numaraları

Daha önceki ziyaretinizdeki ceza aldığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki polis müdürlüğüne ait telefonlardan bilgi sorabilirsiniz.

Polis Merkez Genel Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri Telefonları:
Polis Genel Müdürlüğü ve Bölüm Müdürlükleri +90 392 2283411
Lefkoşa Polis Müdürlüğü +90 392 2283311
Gazimağusa Polis Müdürlüğü +90 392 3665310
Girne Polis Müdürlüğü +90 392 8152125

KKTC’deki Belediye Başkanlıkları ve Zabıta Müdürlükleri
Lefkoşa Türk Belediyesi: +90 392 223 46 20 (Zabıta)
Magosa Belediyesi: +90 392 366 09 50
Girne Belediyesi:  +90 392 815 21 18

Eğer siz de Kıbrıs’a gelmek istiyorsanız ve Türkiye’den araç getirme veya Kıbrıs’ta araç kiralama veya satın alma konularında kararsız iseniz Kıbrıs’ta neden araç kiralamalıyım ve Türkiye’den Kıbrıs’a araba getirme koşulları yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.