Türkiye’nin yoğun ziyaretleri altında geçen yazları, kış aylarında keyifli kaçamak sağlayan sahilleriyle daima ziyaretçisi bol olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin yer aldığı konum; iklimi dolayısıyla daima Akdeniz iklimine birebirdir.

Yani Akdeniz ikliminde görülen tüm faaliyet vefaaliyet sonuçları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de görülür. Özellikle Türkiye’ den Kıbrıs’a ziyaret ya da seyahat gerçekleştirecek olanların tarafımıza yönelttiği Kıbrıs hava durumu nasıldır? sorusuna yönelik olarak standart verdiğimiz bu cevabı, seyahat gerçekleştirmeyi düşünen kişiler için biraz aydınlatmak istedik.

Kıbrıs araç kiralama faaliyetlerini uzunca süredir yürütmekte olan firmamız, müşterilerine iklim ve hava durumunu farklı açılardan anlatmaya çalışıyor, destek vermeye çalışıyor olsak da; en geniş ve zengin içerikli anlatımı buradan sunmaya çalışacağız.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Kıbrıs, iklimin mevsimsel değişiklikleri ve bitki örtüsüyle de paraleldir.

Akdeniz ikliminin tüm değişiklikleri ve geçişleri burada da görünür. Akdeniz ikliminin bilinen özelliklerinden yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu kavramı geçerli olmakla beraber; adanın batısı doğusundan daha fazla yağış almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Akdeniz ikliminin hakim olması nedeniyle de, bitki örtüsü bu kuramlar arasında şekillenmiştir. Turunçgiller ailesinden, renkli tüm çiçek ve meyvelerden yetiştirmek mümkündür. Öyle ki iklimin neredeyse birçok şeyin yetiştirilmesine imkan tanıdığı da ortadadır.

Yazları rengarenk açan çiçekler, kışları portakallar ve mandalinalar hakim olurken; sonbaharda sarı-turuncu yaprakların adaya hakim olduğu herkes tarafından bilinir. Mevsimsel geçişlerin yumuşak yaşandığı adada, yüksek sıcaklık farkları oluşmadığından vücut direncini, sistematiğini bozması gibi bir problemle karşılaşılmamaktadır.

Ancak rüzgarı konusunda Kıbrıs, pek net bir karara varabilmiş değildir. Yer aldığı konum itibariyle rüzgarın esiş açıları farklılık gösterebilmekte, zaman zaman stabile ve belirli rotasyona bürünebilmektedir. Bu durum yağışlarda da dominant ancak artık kabul görmüş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sevilen yanlarından birisi olmuştur. Son olarak unutmadan canlı olarak hava durumu raporu öğrenmek için tıklayın… Kıbrıs hava durumu

kıbrıs hava durumu

Genel hat itibariyle çok yüksek miktarlarda yağış almayan Kıbrıs adasının, Ekim ve Ocak aylarının yer aldığı aralıklar yağışlı olarak tabir edilmektedir. Yazları sıcaklıklar Kıbrıs’ta 45-46 dereceye kadar yükselirken, en düşük sıcaklıkların yer aldığı Ekim-Ocak ayları arasında da sıcaklık değerleri 6 ve -3/-4 civarlarında farklılık göstermektedir. Ancak mevsim değişikliğinin sert yaşanmaması nedeniyle de termometlerde oluşan farklılık pek hissedilmemektedir.

Yaz aylarının tatilciler ve seyahatçiler tarafından yoğun tercih edilen ismi adada, birçok tarihi ve turistik mekana da ev sahipliği yapıldığı için; yoğunlukla mevsimin en rahat ettireceği yaz aylarında yoğun ziyaretçi gelişi olduğu farkedilir.

Kıbrıs’ta yaz aylarının en sıcak dönemi Temmuz ayıdır.

Yukarıda bahsedilen dönemde Kıbrıs Rent A Car olarak tüm kiralama faaliyetlerimiz ve bütün çalışmalarımız, ayrı bir yoğunluğa sahip durumdadır. Tüm görevlerimizi müşterilerimize laik oldukları şekilde yerine getirmeye ve en iyisini sunmaya gayret ediyoruz. Ancak mevsim ve iklim konularında tereddütte kalmış ziyaretçilerimize de yukarıda yer alan açıklamaları mutlaka gerçekleştiriyoruz.

Henüz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleştirmemiş ya da gerçekleştirmeyi düşünen, mevsim veya sıcaklık faktörleri nedeniyle tereddütte kalan kişiler için son derece yeterli olacağını düşündüğümüz bu içeriği de sizlere sunduğumuz için memnunuz.

Kıbrıs Hava Durumu Nasıldır yazımızın sonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yolu yakında düşecek veya hali hazırda Kıbrıs hakkında bilgisi olmayan misafirlerimiz için de Kıbrıs araç kiralama hizmetlerimizle emirlerinde olduğumuzu iletmek isteriz.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Gezilecek Yer Karpaz

kıbrıs'ta hava nasıldır?