KIBRIS Festivalleri

Kıbrıs’a gelen turistler bir çok fırsatlardan yararlanmaktadırlar. Kıbrıs’ın farklı köy ve şehirlerinde gerçekleşen her mevsimde gerçekleştirilen festivaller vardır.

  • Girne Zeytin Festivali
  • Güzelyurt Portakal Festivali
  • Halk Sanatları Festivali
  • Eko Festival
  • Bellapais Klasik Müzik Festivali

Antik Kent Salamis’in Amfi Tiyatrosu’nda yaz döneminde gerçekleşen birçok konser ve gösterileri de unutmamalısınız.

Kıbrıs’ta tüm festivallerde kendi adetlerini, sanatını, milli kıyafetlerini paylaşmak isteyen çok fazla katılımcı bulunmaktadır. Hatta çeşitli ülkelerden katılımcılar da bu etkinliklerde görev almaktadırlar. Bir çok ülkedeki gibi Kuzey Kıbrıs’ta da gelenek, görenek, adetmilli kıyafetleri ve sanatını korumak için hassasiyet gösterilmektedir. O yüzden bu festivallerde yerel halkın hazırlamış oldukları el sanatı ürünlerin satıldığı raflar görebilirsiniz. örme sepetler , mozaik panolar, yerel ressamların resim örnekleri, el işi, seramik ürünleri, , örgülü çarşaflar,  ve ipek böceğinin kozasından yapılmış resimler gibi.

Kıbrıs’ın Geleneksel Festivalleri

Girne Zeytinlik Festivali – Ekim Ayı

Kıbrıs'ta Girne Belediyesi tarafından Girne’nin güneyinde yer alan Zeytinlik köyünde düzenlenen festival ile zeytin ürününün üretimi ve kullanımını teşvik etme ...
Devamı...
Kıbrıs’ın Geleneksel Festivalleri

Güzelyurt Portakal Festivali – Haziran Ayı

Güzelyurt Portakal Festivali Takvimler haziran 2016 yı gösterdiği zaman Güzelyurt bölgesi inanılmaz bir coşkuya ve insan akımına uğramanın sevincini her ...
Devamı...

Girne’nin en önemli festivali ve aynı zamanda en büyük festivali zeytin festivalidir. Zeytin toplama dönemi Ekim ayındadır. Girne şehrinde gerçekleşme ve bu festivalde çeşitli etkinlikle ile bu festivale katılabilirsiniz. Bu festivalde sıcak zeytinli ekmek, hellim peyniri herse, çakites gibi ikramlar bulunmaktadır.

Güzelyurt Portakal Festivali Güzelyurt’un en büyük festivali olduğu için çok önemlidir. Haziran ayında gerçekleşmektedir. Bu festivalde taze sıkılmış portakal suyu ile taze limonata tadına bakabilirler. Bu festivalde ayrıca limonata, mandalina, portakal, kabuğundan reçelle, bergamot macunu, bergamot kabuğu reçelli,  limon, greipfrut, bergamot, yabani portakalı da bulunmaktadır. Güzelyurt’a toplu ulaşım araçları saate bir gitmektedir ve 18:00 dan sonra servis bulunmamaktadır.

Bellapais’de Mayıs ayından Eylül ayına kadar müzik festivalleri bulunmaktadır. Bellapais Manastırı’nda yani adanın en güzel tarihi yerinde gerçekleşmektedir. Girne’ye 15 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Kıbrıs Rent a Car olarak Kıbrıs festivallerinde hoş vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs’taki Sınır Kapıları ve Rum Tarafına Geçiş