St. Hilarion Kalesi

Beşparmak dağlarının eteklerinde bulunmaktadır. Hilarion kalesinin duvarları tarihi hissettirmektedir. Kuşbakışı Girne’yi görebilirsiniz. Girne’ye 10 km uzaklıktadır.  Kaleye ulaşmak için tam 48 basamak merdiven çıkmak gerekmektedir. 700 mt yüksekliktedir. Kalenin batısından Lapta Köyleri ve karaman bulunmaktadır. Kaleye gitmek için hiçbir toplu taşıma araçları gitmemektedir. Hilarion kalesine gitmeniz için taksi ile gitmeniz yada  araç kiralamanız gerekmektedir.  Kıbrıs rent a car olarak Kıbrıs araç kiralama hizmeti vermekteyiz.

İkiz bir burun üzerine inşa edilmiştir. 1191 yılında tarihte ismine rastlanmaktadır. Burayı ziyareten eden Filistinli St. Hilarion’un adını almıştır. Daha sonra bu kale manastır olmuştur. Bu kale sayesinde Kıbrıs bağımsızlığı sağlanmıştır. 140 yıl boyunca savaş görmemiştir. Lüzinyalılar dinlenme yeri yapmışlardır. 1373 de yeniden savaş çıkmış ve Antakya Prensi John Cenevizliler ile mücadele etmiştir.1489 yılında adaya gelmeleri ile kale olarak hizmet veremeye başlamıştır.

st-hilarion-3
st-hilarion-kibris
st-hilarion-lefkoşa

Hilarion kalesinde üç ayrı bölüm bulunmaktadır. Kalenin üst bölümü Dydimus ikizler olarak bilinmektedir. Orta bölümde Lüziyan kapısı bulunmaktadır. En alt bölümde ise askerler, atlar ve diğer malzemeler bulunmaktadır.Köprünün sağında kubbesi olmayan bir klise vardır. Doğuda soylu kesim yaşamaktadır. Günümüzde doğa ile baş başa olan bu kale insanı büyüleyecek kadar büyük bir güzelliğe sahiptir.

Girne-Lefkoşa yollarından biri olan dağ yolunu kullanarak kaleye  gidebilirsiniz. Kalenin ziyaret saatleri Kışın 09:00- 16:00 arasındadır. Yazın ise 09:00-16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Eğer Kıbrıs’a gelecekseniz Hilarion Kalesini keşif etmenizi tavsiye ederiz. Kıbrıs rent a car olarak ulaşım hizmetinizi en iyi şekilde karşılayabiliriz. Sizde araç kiralayarak Kıbrıs’ta ulaşım sorununu çözebilirsiniz. Kıbrıs oto kiralama iyi yolculuklar diler.