St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs St. Hilarion Kalesi

Beşparmak dağlarının eteklerinde bulunmaktadır. Hilarion kalesinin duvarları tarihi hissettirmektedir. Kuşbakışı Girne’yi görebilirsiniz. Girne’ye 10 km uzaklıktadır.

St. Hilarion kalesine ulaşmak için tam 48 basamak merdiven çıkmak gerekmektedir. 700 m. yüksekliktedir.

Kalenin batısından Lapta Köyleri ve karaman bulunmaktadır. İkiz bir burun üzerine inşa edilmiştir. 1191 yılında tarihte ismine rastlanmaktadır. Burayı ziyareten eden Filistinli St. Hilarion’un adını almıştır. Daha sonra bu kale manastır olmuştur.

St. Hilarion Kalesi sayesinde Kıbrıs bağımsızlığı sağlanmıştır.

140 yıl boyunca savaş görmemiştir. Lüzinyalılar dinlenme yeri yapmışlardır. 1373 de yeniden savaş çıkmış ve Antakya Prensi John Cenevizliler ile mücadele etmiştir.1489 yılında adaya gelmeleri ile kale olarak hizmet vermeye başlamıştır.

st-hilarion-3
st-hilarion-kibris
st-hilarion-lefkoşa

St. Hilarion Kalesi’nde üç ayrı bölüm bulunmaktadır. Kalenin üst bölümü Dydimus ikizler olarak bilinmektedir. Orta bölümde Lüziyan kapısı bulunmaktadır. En alt bölümde ise askerler, atlar ve diğer malzemeler bulunmaktadır. Köprünün sağında kubbesi olmayan bir klise vardır. Doğuda soylu kesim yaşamaktadır. Günümüzde doğa ile baş başa olan bu kale insanı büyüleyecek kadar büyük bir güzelliğe sahiptir.

Girne-Lefkoşa yollarından biri olan dağ yolunu kullanarak St. Hilarion Kalesi’ne gidebilirsiniz.

Kalenin ziyaret saatleri kışın 09:00- 16:00 arasındadır, yazın ise 09:00-16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kıbrıs’a gelecekseniz Hilarion Kalesini mutlaka keşfedin.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs Otelleri