Kıbrıs Gazimağusa Salamis Harabeleri

Salamis Kıbrıs Gazimağusa’ya 6 km uzaklıktadır. Magosa’nın kuzeyinde yer almaktadır. Antik bir kent olan Samis Kanlıdere nehir olarak bilinen Pediosun döküldüğü bir yerde kurulmuştur. 19 yüzyılın sonularında Salmis haraberleri keşfedilmiştir. Yapılan 20 senenin üstündeki kazılarla kentin büyük bir kısmı ortaya çıkmıştır.1974 yıllık kazılar bırakılmış ve 1998 yılında yeninden Ankara Üniversitesi kazılara devam etmiştir. İncil’de bu kentin adı geçmektedir ve bu kentle ilgili Paul (Pavlus)’un vaazlerine tanık olmuştur. Kente bir çok yapı bulunmaktadır.

Sur ve limanlar, Salamis Gymnasium’u, Tiyatro, Roma Villası, Bizans Sanrıcı, Aziz Epiphanios Bazilikası, Agora, Zeus Sunağı, Nekropol, Cellarga Toplu Mezarlar, Nikokreon Anıtı gibi yapılara bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs ziyaretinizde tarihi Kıbrıs Gazi Mağusa Salamis Harabelerini Kıbrıs Tatil Turizm ltd. şirketimizin  Kıbrıs Rent a Car marka hizmetinden yararlanarak ekonomik ve sorunsuz bir ulaşım keyfiyle gezmenizi tavsiye ederiz.

Salamis Harabeleri’ndeki yapılar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

salamis-harabeleri-kibris-1
salamis-harabeleri-kibris-2
salamis-harabeleri-kibris-3
salamis-harabeleri-kibris-4

Kıbrıs Salamis Sur ve Liman

Kuzey ve güney batı yönlerini çevreleyen surları bulunmaktadır.  M.S. 7. Yılda inşa edilmiştir. Arap akınlarından korunmak için inşa edilmiştir.

Kentin iki ayrı limanında inşa bulunmuştur. Biri eski liman olarak bilinmekte ve kentin güneydoğusunda bulunmaktadır. Diğer ise kentin kuzeyınde bulunmakta ve Genç Roma döneminde kullanılmıştır.

Salamis Gymnasium’u

Kentin kuzey ucunda bulunmaktadır. Şehrin en eski gymnasiumun olduğu keşfedilmiştir.M.ö 2. yüzyılda olduğu tespit edilmektedir.

Salamis’te Amfi Tiyatro

Gymanisumun güneyinde yer almaktadır Tiyatro ilk kez Augustus dönemin inşa edilmiştir.  Daha sonra plan değişikleri sebebiyle yarım kalmış  M.S. 1. ve 2. yy’da yeninden yapılmıştır. 332’de depremler yüzünden yıkılmış kentin taşları hamam olarak kullanılmıştır.

Kentin tiyatro alanı 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Bunlar sahne binası, orkestra ve oturma yerleridir.  Yakın zamanlarda bu yapılar sağlamlaştırılmış ve günümüzde kültür ve sanat etkinliklerinin yapıldığı bir mekan olarak kullanılmaktadır.

Roma Villası

Roma döneminde yapılan iki katlı bir yapıdır. Tiyatronun güneyinde bulunmaktadır.  Sütunlu bir girişten sonra iç havlu büyük bir oturma odası olduğu tespit edilmiştir.

Bizans Sarnıcı

Roma villasının güneydoğusunda bulunmaktadır. Biçimi huniye benzemektedir. Üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölmede M.S. 6. yüzyıla ait duvar resimleri bulunmaktadır.

Kıbrıs Rent a Car ile Ercan Havalimanı lokasyonundan aracı teslim aldıktan sonra 45-60 dakikalık yol mesafesiyle Kıbrıs Seramis Harabeleri antik kentini keşfedebilirsiniz.

Bilgi sahibi olabilirsinizSt. Hilarion Kalesi