Akdeniz’in göz bebeği ve nazar boncuğu Kıbrıs’a tatil ve seyahat için geldiyseniz; altın gibi kumsallarını, birbirinden canlı eğlence mekanlarını ve Akdeniz mimarisinin en güzel örneklerini görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

kibrista-gezilecek-yerler

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Eğer aracınız varsa ya da sorunsuz bir ulaşımım olsun deyip Kıbrıs Rent a Car şirketinden araç kiraladıysanız gönlünüze göre sıkıntı yaşamadan gezip göreceğiniz çok yer var demektir.

Kıbrıs’ın en güzel tarihi mekanlarını sizler için sıraladık:

Girne’de Gezilecek Yerler

Gezintinizin ilk durağı Girne ise Girne Kalesi içerisinde bulunan müze Kıbrıs ile ilgili önemli bilgileri sizlere verecektir. Müze içerisinde:

 • St. George Kilisesi,
 • Akdeniz mezar kazıları,
 • Kırnı mezarlarının canlandırmaları,
 • Venedik ve Luzinyan Kulesi,
 • Sarnıçlar ve zindanlar
 • Ve son olarak Batık Gemi müzesi bulunmaktadır.

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

Sıradaki durağınız Lefkoşa ise, Kıbrıs’ın başkenti ve adanın en kalabalık kenti olan bu şehir; kültür, sanayi ve ulaşımın ana merkezidir. Lefkoşa yeşil hat sınırıyla ikiye bölünmüş olup Kuzey kesiminde Türkler yaşarken, Güney kesiminde de Rumlar’ın yaşadığı bir kentleşme özelliğine sahiptir.

Lefkoşa’da görmenizi tavsiye edebileceğimiz en önemli yerler ise sırasıyla şöyle:

 • Selimiye Camii
  Selimiye Camii ya da eski adıyla St. Sophia Katedrali, Lefkoşa’nın merkezinde bulunan ve Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin benzeri olma özelliğiyle kurulmuştur. Gotik mimari izleri taşıyan bu katedral 1326 yılında ibadete açılmıştır. Osmanlı’nın adayı fethinden sonra bu yapıya, Padişah II. Selim’in adından ötürü Selimiye Camii ismi verilmiştir.
 • Büyük Han
  Büyük Han Kıbrıs’ın en büyük hanlarından birisidir. Hanın ortasında bir avlu, avlunun ortasındaysa bir mescid ve abdest alınması için bir çeşme bulunmaktadır. Birleşik Krallık hakimiyetinde ilk olarak hapishane ve sonraları için fakirler için barınak olarak kullanılmıştır. Bundan yirmi yıl öncesine kadar sürekli tadilatta olan han, günümüzde pek çok dükkan ve galerinin bulunduğu bir sanat merkezi olmuştur. Ayrıca içerisinde birkaç restoran, kahvehane ve hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır. Büyük Han’ın tepesine çıkarsanız, sizleri Selimiye Camii’nin manzarasıyla baş başa bırakacaktır.
 • Ermeni Kilisesi
  Lefkoşa’da gezip görülecek yerler listesindeki son durağımızın ismi Ermeni Kilisesi. Diğer isimleriyle Notre Dame de Tyre veya Ermeni Apostolik Kilisesi olarak da anılan bu mekan, Ermeni Apostolik Kilisesi’ne inananların kullandığı bir ibadethanedir. Şehrin kuzey kesiminde kalan kilise Şehit Salahi Şevket Sokağı ya da eski ismiyle Victoria Sokağı’nda bulunmaktadır. Eğer Kıbrıs Araç Kiralama hizmetinden faydalanıyorsanız, buralara ulaşmanız ve görmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Bu yapı 13. yüzyılda inşa edilmiş olup “Kutsal Bakire Meryem”e adanmıştır. Yine gotik mimarinin izlerini taşıyan yapı, Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethinden sonra Ermeni kilisesine dönüştürülmüştür. Bunun sebebi ise Kıbrıs’ın fethi sırasında Osmanlı’lara yardımcı olan Ermenilere, II. Selim’in 1571 yılında bu kiliseyi yardımlarına karşılık olarak Ermenilere hediye etmiş bulunmasıdır.

Gazi Mağusa’da Gezilecek Yerler

 • Kumlara Gömülü Kent Avrupa’da ortaçağ mimarisinin en tipik örneklerini görebileceğiniz sayılı şehirlerden olan Mağusa, Dünya’da genellikle asıl adı olan ve Yunanca’da “Kumlara Gömülü Kent” manasına gelen “Fagamusta” olarak bilinir. Gazi Mağusa şehri tarihi boyunca Yunanlılardan, Araplara, Fransızlara, Romalılara, İngilizlerden de Türklere kadar birçok uygarlık için kıymetli bir toprak parçası olmuştur. Mağusa’da görmeye değer yerler ise sırasıyla şöyle:
 • St. Nicholas Katedrali
  Gazi Mağusa’da bir liman bulunmaktadır ve bu limandan içeriye doğru bakacak olursanız sizleri St. Nicholas Katedrali karşılayacaktır. Şehrin sembolü olarak sayılan bu katedral eski bir Katolik mabed olmasının yanında Kıbrıs’ın en büyük iki camisinden de biri olma özelliğini taşımaktadır.
 • Salamis Antik Kenti
  M.Ö 11. yüzyıla kadar uzanan antik bir şehirdir. Sırasıyla Helenistik, Roma ve Bizans izlerini taşıyan bu şehrin efsanevi havasını mutlaka solumalısınız.

Tüm gezilecek tarihi dokuları Kıbrıs Rent A Car’ın birbirinden konforlu araçları ve hizmetiyle oldukça uygun fiyatlardan; yüksek müşteri memnuniyetiyle edinebilir, Kıbrıs seyahatinizin keyfini doruklara çıkarabilirsiniz.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Kıbrıs Hava Durumu Nasıldır?

kıbrıs gezilecek yerler