Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Kıbrıs Rent a Car olarak sizlere faydalı olabilecek bir yazı hazırladık. Kıbrıs’a uçağınızdan indikten sonra Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye nasıl gidileceğini merak edenler için çok önemli.

Ancak yapmanız gereken daha önemli birşey var: Girne’ye gitmek için araç kiralamak. Kıbrıs’ta geçireceğiniz günlerin kusursuz geçmesi için ulaşım sorununuzu halletmeniz şart. Bkz: Kıbrıs Araç Kiralama Girne

kibris-girne-yollari

Ercan Havaalanı’ndan Girne’ye kiralık aracınızla gitmek için tercih edebileceğiniz 2 yol vardır. İki yolun kilometresi hemen hemen birbirine yakındır. Hangi yolu tercih edeceğiniz Girne’nin hangi bölgesinde konaklayacağınıza bağlıdır. Mesela, Girne’nin doğu tarafında kalacaksanız dağ yolunu seçebilirsiniz. Bu yolu tercih ettiğiniz zaman şehir merkezine girmeden, Acapulco Otel, Malpas Otel, Cratos Otel ve Oscar Otel Korinum Otel gibi otellere daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye Dağ Yolundan gitmek için;

Ercan Havaalanı çıkısından sonra önünüze gelen ilk çemberi düz devam ediyorsunuz. Devam etmekte olduğunuz çift şeritli yolda 2-3 km ilerledikten sonra önünüze üst geçit gelecek. Üst geçide devam etmeden yolun sol tarafından “Lefkoşa” istikametine doğru devam ediyorsunuz . devam etmekte olduğunuz bu yol Lefkoşa- Magosa ana yoludur. Hemen hemen 2 km sonra önünüze bir çember daha gelecek. Burada “Girne” tabelasını göreceksiniz. Bu çemberden sağ tarafa (Beşparmak dağlarına) doğru devam etmelisiniz.

Dağ yolu tek şeritli bir yoldur ve keskin virajları sahiptir. Yolda sol şeridi takip ederek ilerleyiniz. Bu yol sizi aşağı yukarı 15 dakika içinde Girne’nin doğu tarafından şehre ulaştıracaktır. Girne şehir merkezine giden bu yol üzerinde Acapulco, Malpas, Cratos ve Oscar Otellerini de görebilirsiniz.

Ercan Havalimanı’ndan Girne’ye Lefkoşa üzerinden gitmek için;

Bu yol dağ yoluna göre daha virajsız ve güvenli bir yoldur. Nedeni ise Ercan’dan Girne’ye kadar devam eden bu yolun tamamen çift şeritli olmasıdır. Can sıkıcı tek tarafı dört adet trafik ışıklarından geçerek yolunuza devam edecek olmanızdır. Bu da sizin yaklaşık olarak 5 dakika gecikeceğiniz anlamına gelir.

Ercan Havaalanı çıkışından sonra önünüze çıkan ilk çemberi düz devam ediyorsunuz. Devam etmekte olduğunuz çift şeritli yolda 2-3 km ilerledikten sonra önünüze üst geçit gelecek. Üst geçide devam etmeden yolun sol tarafından “Lefkoşa” istikametine doğru devam ediyorsunuz. Devam etmekte olduğunuz bu yol Lefkoşa- Magosa ana yoludur. Hemen hemen 2 km sonra karşınıza bir çember daha gelecek, bu çemberden düz devam ediyorsunuz. Yaklaşık 3 km sonra yeni bir çemberle daha karşılaşacaksınız. Bu çemberin olduğu yer Haspolat bölgesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin bulunduğu bölgedir. Bu çemberi de düz devam ettikten sonra sırasıyla 4 trafik ışığını geçeceksiniz sonra karşınıza ortasında heykellerin bulunduğu büyük bir çember daha çıkacak. Bu çemberden sağ tarafa (Beşparmak Dağları) doğru döneceksiniz. Devam etmekte olduğunuz bu yol sizi yaklaşık 10 dakika sonra Girne şehir merkezine ve muhteşem Girne limanına ulaştıracaktır. Şehre girmeden Lapta (Girne’nin batısı) tarafına devam etmek isteyen misafirlerimiz yoldan düz devam etmelidirler.

Bilgi sahibi olabilirsinizErcan Havalimanı Kayıp Eşya Bagaj İşlemleri