Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş için Pasaport veya Vize gerekli mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları KKTC’ye 12 Haziran 1991 tarihinden itibaren yapılan seyahatlerde pasaport uygulamasının kaldırılmış olmasından dolayı iki ülke vatandaşları kendi aralarında sadece kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı ile seyahat etmeye başlamıştır.

Detaylı bilgi için Kıbrıs Rent-A-Car şirketinin Kıbrıs’a Giriş İçin Pasaport veya Vize Gerekli mi? yazısını okumaya devam ediniz. Kıbrıs’ta uygulanması gereken farklı prosedürler, kurallar vb. aklınızda uçuşan tüm sorularınızın cevaplarını ise Kıbrıs sayfamızı ziyaret edinebilirsiniz.

Ercan Havalimanı Polisi Pasaportuma Mühür Vuracak mı?

Hayır!, pasaport kontrol noktalarında bulunan küçük kağıtlara mühür vurulabilir ve kağıdı çıkış yapana kadar saklayabilirsiniz.

kuzey-kibris-vize-kagidi
kibris-pasaport

Kıbrıs’ı ziyaret eden birçok Avrupa Birliği vatandaşı olmayan misafirlerimizin adanın güneyindeki Rum kesimine geçebilmeyi istese de geçiş izni maalesef verilmiyor.

Kıbrıs’ın iki kesim arasındaki mevcut serbest dolaşımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanamamaktadır.

Güney Kıbrıs’a gitmek için önceden vize alıp Yunanistan üzerinden gidilmesi gerekiyor. Özelikle pasaport ile giriş yapacak olan misafirlerinde kesinlikle pasaportlarına KKTC mühürü vurdurtmamaları gerekir aksi takdirde daha sonra Yunanistan’a girerken sorun yaşanabilir.

KKTC Turizm Bakanı Faiz  Sucuoğlu, ekonomik sorunlar yaşayan Güney Kıbrıs’a  ‘Türk turistlerin ve Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının Güney’e geçişlerine izin ver, ekonomin düzelsin’ çağrısı yaptı.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelecek turistlerin bir günlüğüne bile olsa Güney’e geçmesi teklifini gündeme getireceklerini belirten Sucuoğlu, “Ülke için bu güzel bir şey olur” dedi.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun Türkiye’den Yunan adalarına geçiş için verilen günlük vizelerin Kıbrıs’ta da uygulanabileceğini söyledi.

KKTC ile Güney Kıbrıs arasında kapılar 23 Nisan 2003’te açılmıştır.

İki halk polis kontrolünden kimlik ibraz yapıp vize kağıdı mühürletiyordu. Yeni uygulamaya göre artık Rum tarafına geçişlerde vize kağıdı ve mühür kullanılmıyor, geçiş yapacak olan kişinin kimlik belgesini görevli memura göstererek kayıt yaptırması yeterli.

Avrupa birliği pasaportu taşıyan turistler rahatlıkla güneyden kuzeye ve kuzeyden güneye geçiş yapabiliyor. Birkaç tane geçiş noktası bulunmaktadır.  Bunlardan bir tanesi ve en çok bilinen kapılardan olan Lokmacı Kapısı’dır.

Bu kapı Lefkoşa’nın tarihi surlar içi bölgesinde bulunan Arasta çarşısı içindedir. Kıbrıs’ın Lefkoşa ilinde bulunan bir diğer kapı ise Ledra Palas kapısı denilen ve yine sadece yaya geçişler için açık olan kapıdır. Gazimağusa ve Güzelyurt’ta geçiş noktaları olsa da Lefkoşa’nın geçiş noktaları daha fazla kullanılmakta.

Dileyen AB vatandaşı olan turistler, özel arabaları ile veya Kıbrıs Rent a Car şirketimizin kiralık araçları ile de Lefkoşa Metehan sınır kapısını kullanılarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne Geçiş yapabilirler.

Özel ve kiralık araçların geçiş yapmasına izin verilmektedir. Geçiş kapılarında, Türk ve Rum polisi ile gümrük memurları kontrol yapmaktadır. Kıbrıs Rent a Car olarak Kıbrıs hakkında bildiğimizi paylaşmaktan her zaman mutluluk duyacağız.

Bilgi sahibi olabilirsinizBedesten (St. Nikolas Klisesi)