Kıbrıs’ta Sol Taraftan Sürünüz, KKTC’de Trafik İngiltere ve Avusturayla’daki gibi sol şeritten akar, diğer bir sözle İngiliz sömürgesi zamanından kalma bir kural nedeniyle ile Trafik Sol Şeritten işler.

Yani araçların direksiyonları Türkiye’deki gibi sol tarafta değil, aracın sağ tarafındadır ve yine ortada olan vites kolunu sol elinizle kontrol ediyorsunuz.

kibris-sol-trafik

Kıbrıs’ta Trafik Sol Şeritten İşliyor

Tedirgin olan müşterilerimize bazı uyarılarımız var;

Aklınızın bir ucundan bulunsun!

  • Türkiye’nin büyük şehirlerinde (İstanbul, Ankara, İzmir vb.) aktif ve deneyimli olarak araç kullananlar kolaylıkla Kıbrıs’ta da araç kullanabilirler.
  • Eğer sol elinizle vitesleri kontrol etmede sorun yaşayacağınıza inanıyorsanız Otomatik Vitesli Kiralık Araçlarımızdan tercih edebilirsiniz.
  • Önemle dikkat etmeniz gereken durumlar ise; önünüzdeki bir aracı geçerken sağ tarafından (sağlayaksınız) geçeceğinizi unutmayın ve mutlaka sağ yan dikiz aynanızdan (sol dikiz aynası dahil) arkanızı kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Dönel kavşaklarda (Çemberlerde) mutlaka sağ tarafınızdan gelen aracın geçiş üstünlüğü olduğunu unutmayın ve sağ taraftan gelen araca yol verin. Mümkünse çok yavaş ve dikkatli hereket edin.
  • Tali yoldan anayola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmeye özen gösteriniz!

Hali hazırda yeni ehliyet alan ve birazda olsa acemi olan kişilerin Kıbrıs’ta araç kullanmasını önermiyoruz!