Güzelyurt Portakal Festivali

Takvimler haziran 2016 yı gösterdiği zaman Güzelyurt bölgesi inanılmaz bir coşkuya ve insan akımına uğramanın sevincini her yıl olduğu gibi bu yılda yaşayacağı bilinciyle hazırlıklarına başlıyor.

Bu yıl 39,uncusu gerçekleştirilecek olan Festivalin her geçen yıl ziyaretçi sayısında artış gözlemek mümkün.  Yaklaşık iki hafta süren Festivalde her yaşa hitap edecek etkinlikler, sanatçı konserleri ve çekilişler yer almaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey batısında yer alan Güzelyurt Antik dönemde Yunanistan’dan göç eden Sparta’lılar tarafından tanrıça Afrodit için kurulduğu söylenen bir şehirdir. Narenciye üretimi açısından Kıbrıs’ın en verimli bölgesidir Güzelyurt.guzelyurt_portakal_bahceleri_kibris

 

 

Güzelyurt’ta gezilecek yerler arasında Aziz Mama Kilisesi bulunmakta, orijinal kilise Bizans olup muhtelif devirlerde yenilenip orta çağ’da Gotik stil olan yapıya dönüşmüştür. Aziz Mama Kıbrıssın en tanınmış Azizlerinden biridir. İkonlarda aslan ‘a binili ve kollarında kuzu ile tasvir edilir. Sınır kapıları açıldıktan sonra Kıbrıs Rum kemsinden araçlarla Kilisede dua edip ayin yapmak için çok sayıda Rum gelmektedir.

Güzelyurt’a ayrıca Arkeoloji ve Doğa Müzesi de vardır. 1979 da müze olarak açılan bina daha önceleri Metropolit olarak kutlanılmaktaydı. Müzede Kıbrıs’ın çeşitli yerlerinde bulunmuş eski eserler ve yerli yabancı göçmen kuş çeşitleri, böcekler, yılanlar ve balık türleri sergileniyor.

aziz mama kilisesi

 

Yazın Kıbrıs adası çok sıcak olduğundan Festival gece başlayıp geç saatlere kadar sürüyor. Yerel ulaşım ne yazık ki birçok ilçede olduğu gibi Güzelyurt bölgesinde de saat 18 den sonra son buluyor. Toplu taşımacılık Kıbrıs adasının en büyük eksikliklerinden biri ve halen sürmektedir. Bu eksikliği gidermek için kiralık araçlar büyük rol oynamakta. En yeni model araçlarla ve çok daha uygun fiyatla Adanın bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla dolaşıp misafirlerimize adayı keşfetme imkânı veriyor.

 

Güzelyurt Lefkoşa’ya 40km, Girne’ye de 47km uzaklıkta olduğu için Kıbrıs’ı ziyaret eden misafirlerin rahatça gezebilmeleri ve bu bölgeyi de görebilmeleri için araç kiralamaları büyük bir gereksinimdir.