Kıbrıs doğal ve tarihi güzellikleri ile dikkat çeken destinasyonlar arasında yer alırken kamp yapmayı sevenlerin de dikkatini çekiyor. Akdeniz’in en güzel tatil bölgelerinden birisi olan Kıbrıs’ta otel ya da benzeri alanlarda konaklamak istemeyenler kamp seçeneklerini değerlendirebiliyor.

kıbrıs-kamp-yerleri

Kıbrıs’ın doğal güzellikleri ile kelimenin tam anlamı ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için Kıbrıs’ta kamp yapılacak yerler öne çıkıyor. Kıbrıs’ta kamp yapmak isteyenler için belirli kamp alanları bulunuyor. Bu alanlar kendi içlerinde çeşitli kurallar ile kesintisiz bir şekilde hizmet veriyor.

Karpaz ve Girne’nin Tadı Kamp ile Bir Başka

Kıbrıs’ın en gözde tatil lokasyonları arasında yer alan Karpaz ve Girne kamp yapmak isteyenler için de ön plana çıkıyor. Girne’nin Güzelyurt beldesinde bulunan çam ormanları ve Kapraz’da bulunan ardıç ormanları başarılı birere kamp alanı olarak hizmet veriyor.

Girne Kıbrıs’ta kamp yapılacak yerler arasında en çok tercih edilenlerden oluyor.

Karakum plajı, Alagadi ve Güzelyalı plajı çevresinde farklı kamp alanları buluyor. Alagadi Haziran-Eylül arasında hizmet vermiyor olsa da buradan Karpaz’a kadar kamp yapmak için pek çok uygun alan bulunuyor. Sık tercih edilen bu kamp alanlarının yanı sıra Girne Beşparmak dağları arasında yer alan Alevkayası özellikle fotoğraf çekmekten hoşlananlar için özellikle tercih edilmesi gereken bir kamp yeri olarak öne çıkıyor. Gazi Mağusa’da yer alan ve karavan sahibi olanlar için hizmet veren karavan kamp alanı çadır sahibi olan misafirleri de ağırlıyor. Girne, Karpaz ve Güzelyurt çevresinde yer alan tüm ormanlar da kamp yapmak isteyenlere kapılarını açıyor. Kıbrıs’ta kamp yapılacak yerler dışında kalan doğal alanlar özel mülkiyeti olan meyve bahçeleri oluyor.

Kıbrıs’ta Kamp Yapma Şartları

Kamp alanlarının ve Kıbrıs’ın belirli kuralları hem tatilcileri hem de doğayı koruyor. Bu kurallar arasında bölgede yangın riski teşkil etmesinden dolayı Mayıs-Ekim aralığında ateş yakılmaması gibi koruyucu kurallar yer alıyor. Ağaç kesmek, çevreyi kirletmek ve çevreyi rahatsız edecek davranışlarda bulunmak ise her kampçı tarafından zaten bilinen ve uygulanan kurallar arasında bulunuyor. Oldukça güzel bir doğaya sahip olan Kıbrıs’ta kamp alanları aynı zamanda piknik alanı olarak da kullanıldığından dolayı kamp yapmak isteyenlerin kendilerini buna uygun şekilde hazırlaması tavsiye ediliyor.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs’ta Tatil