Kıbrıs ziyaretçilerini eşsiz kumsallarıyla, cıvıl cıvıl eğlence mekanlarıyla ve hafızalardan silinmeyecek tarihi dokusuyla büyülüyor. Türk tarihinin kahramanlık öyküsünü yazan Mehmetçiklerimizi ziyaret etmek isteyenler, bahsedeceğimiz şehitlikleri ve anıtları mutlaka gezmeli ve o milli duyguları kabartan manzaraları keşfetmelidirler.

Kıbrıs’ta ( www.kibrisrentacar.com ) şirketiyle kiraladığınız aracınızla kolayca gezebileceğiniz bazı şehitlikler şöyle sıralanmıştır:

boğaz şehitliği

Şehitliğin Bulunduğu Ülke/Şehir:  Kıbrıs/Girne
Şehitliğin İsmi: Boğaz Şehitliği
Şehitliğin Yeri: Girne/Boğaz
Şehitliğin Yapıldığı Tarih: 1974
Şehit Sayısı: 326
Bakımından Sorumlu Makam: K.K. Türk Barış K.lığı

Şehitlik Hakkında Genel Bilgi: Şehitlikte, 20 Temmuz – 16 Ağustos 1974 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan subay, astsubay, erbaş ve erler ile mücahitler yatmaktadır. Boğaz Şehitliği’ne 1983 yılında 300 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve 26 mücahit şehit defnedilmiştir. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nca 2001 yılında şehitliğin tamamı yeniden düzenlenmiştir.

Şehitliğin Bulunduğu Şehir: Kıbrıs/Gazimağusa
İsmi:
 Canbulat Şehitliği
Yeri:
 Liman Yolu üzerinde
Yapıldığı Tarih:
 01 Ağustos 1968
Şehit Sayısı:
 31
Makam:
 K.K. Türk Barış K.K.lığı

Şehitlik Hakkında: 1974 yılındaki 1. ve 2. Barış Harekatı’nda Mağusa Muharebeleri’nde şehit olanlardan 28 şehit Canbulat Burcu yanında 1 Nisan 1968 yılında yapımına başlanan, 1 Ağustos 1968 yılında tüm zamanlarda şehit olanların anısına tamamlanan şehitler mabedinin yanındaki alana gömülmüş ve alanda yeni düzenlemelere gidilmiştir. Şehit mezarları yapılarak şu andaki görünümüne kavuşmuştur. Türk Şehitlerden 3’ünün naaşları da burada bulunmaktadır. Şehitlikte 3 çocuk, 7 kadın, 19 mücahit, 1 sivil ve 1 TSK mensubu er olmak üzere toplam 31 şehit yatmaktadır.

Bulunduğu Şehir: Kıbrıs/Gazimağusa
İsmi: Çifte Mazgallar Şehitliği
Yeri: Kale içi
Yapıldığı Tarih: 11 Mayıs 1964
Şehit Sayısı: 5
Sorumlu Makam: K.K. Türk Barış K.K.lığı

Şehitlik Hakkında Bilgi: 1964 – 65 yılları arasında şehit olan ve düşman tehdidi nedeniyle surlar dışarısındaki mezarlığa defnedilemeyen şehitler Çifte Mazgal’da hazırlanan şehitliğe defnedilmişlerdir. Tamamı 4 şehit ve 1 çocuk mezarından oluşmaktadır. Çocuğun kimliği bilinmemektedir. 1964 yılında inşa edilmekle beraber 1998 ve 2003 yıllarında da restorasyon işlemleri tamamlanmıştır.

Bulunduğu Şehir: Kıbrıs/Girne
İsmi: Girne Deniz Şehitliği Anıtı
Yeri: Girne
Şehitliğin Yapıldığı Tarih: 27 Haziran 1975
Şehit Sayısı: 68
Sorumlu Makam: K.K. Türk Barış K.K.lığı

Şehitlik Hakkında Bilgi: 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı esnasında 21 Temmuz 1974 gününde Kocatepe Gemisi’nin batmasıyla şehit olan denizci personellerin anısına dikilmiş bir yapıdır. Anıtın yapımına 16 Ocak 1975 tarihinde başlanmış olup 27 Haziran 1975’te tamamlanarak halkın ve turistlerin ziyaretine sunulmuştur. Anıtın ön tarafında “Kıbrıs Barış Harekâtı Deniz Şehitleri Hatırasına” yazısı ve Deniz Kuvvetleri logosu yer almaktadır. Yapının arka yüzünde ise şehit olan toplam 68 subay, astsubay, erbaş/er ve sivil işçilerin isimleri yazılıdır. Tüm şehitlikler gibi burası da, destansı öykülerin kahramanlarına ait bir yapıdır.

Bulunduğu Ülke/Şehir: Kıbrıs/Girne
Şehitliğin İsmi: Karaoğlanoğlu Şehitliği
Şehitliğin Yeri: Girne
Şehitliğin Yapıldığı Tarih: 1976
Şehit Sayısı: 70
Sorumlu Makam: K.K. Türk Barış K.K.lığı

Şehitlik Hakkında Genel Bilgi: 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Kıbrıs’a bu bölgeden çıkarma yapan alayın komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ile 7 subay, 5 astsubay ve 57 erbaş ve ere ait mezarların bulunduğu şehitliktir. Çıkartmanın yapıldığı bu noktaya ileriki zamanlarda da Karaosmanoğlu Şehitliği adı verilmiştir. Şehitliğin yer aldığı bölgede ek olarak bir de anıt yer almaktadır.

Kıbrıs’ın bu eşsiz tarihi dokusunu en iyi Kıbrıs Rent a Car şirketi olarak zengin araç seçeneklerimizden cazip fiyat avantajlarıyla beğendiğiniz aracı kiralayarak ziyaret edebilirsiniz.

Türk tarihine damgasını vuran, kahramanlık öyküleriyle hiç unutulmayan Mehmetçiklerimizi ziyaret etmek isteyenler şimdiden Kıbrıs’ın şehitlik ve anıtlar gezisine hoş geldiniz diyoruz. Şimdi hemen ruhlarına bir Fatiha okumayı da unutmayalım.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Hangi Havayolları ile Kıbrıs’a Uçabilirsiniz?