Kıbrıs’ta Girne – Lefkoşa Turu

Tur Hareket Planı ve Güzergahlar:
İlk olarak Girne’nin batısına doğru hareket edilmektedir. Buradaki 1974 Barış Harekatı’nın gerçekleştiği, “Çıkartma Plajını” gezip ardından “Karaoğlanoğlu Şehitliği’ne” gidiyoruz. Kısa bir molanın ardından Girne’nin doğusunda bulunan yüksek bir tepe üstüne kurulu Beylerbeyi Köyü ve Bellapalis Manastırı’nı ziyaret ediyoruz.

kibris-turistik-tur

Kıbrıs Turistik Tur

Bu manastır 12. yy’dan kalma bir katolik manastırıdır. Manastır daha çok “Gotik” yapı örneğidir ve 1192 yılında Kıbrıs’a gelen “Lüziyanlar” tarafından inşa edilmiştir. Girne Limanı manastırın yüksek balkonlarından rahatça görülebilmektedir. Bu eşsiz manzarayı izleyip bol bol fotoğraf çektikten sonra kent merkezine gitmek için yola çıkıyoruz.

Tarihi Girne Limanı’nı gezdikten sonra Girne Çarşısı’na gidiyoruz burada alışveriş yapmak isteyen misafirlerimiz için bir süre bekliyoruz. Kısa molanın ardından, 7. yy’da Bizans tarafından yapılmış olan Girne Kalesi’ni geziyoruz ardından kalenin içinde yer alan Batık Gemi Müzesi’ni geziyoruz. Öğlen yemeğini ise isteğe göre limandaki restaurantlarda yenebilir.

Öğlen yemeğinden sonra turun “Lefkoşa” ayağına geçilmektedir. Bu kısımda Rum ve Türk kesiminin birbirine yarım metre mesafeye kadar yaklaştığı sınır bölgesini, her iki kesimin birbiriyle temas kurduğu sınır kapısı ile Birleşmiş Milletlerin şu an karargah olarak kullandığı eski Ledra Palace Otel’ini otobüsle gezme fırsatımız olacak. Daha sonra isteğe bağlı olarak Lefkoşa’nın Köşklü Çiftlik semtinde bulunan rumların ne derece vahşi olduklarını gösteren fakat bu vahşiliğin unutulmamasını sağlayamayan Barbarlık Müzesi’ni gezeceğiz.

kibris-tur

Kıbrıs Tur

Gezinin bu kısmından sonra misafirlerimizin isteği doğrultusunda şehir merkezine inilebilir yada Rum kesiminin rahatça görülebildiği “Yiğitler Burcu” parkında kısa bir mola verilebilir ya da Büyük Han ticaret hanında Kıbrıs kahvesi içilebilir. Kahve molasından sonra Rum tarafına yaya geçişi olarak açılan “Lokmacı Kapısı’nı”  da görebileceğiniz  tarihi “Lefkoşa Belediye Pazarında” alışveriş yapılabilir, veya “Selimiye Camii’si” gezilebilir.

Şehir merkezine inildiğinde; Eski şehrin kuzeyinde yer alan “Girne Kapısı”nı, şehir merkezinde yer alan “Venedik Sütunu” ve tarihi “Mahkeme Binaları”nı görmek mümkündür.

Kıbrıs Turistik Girne – Lefkoşa turu akşamüzeri otele dönmemizle sona erecek.

Not: Yaz aylarında havaların sıcak olması ve gün içindeki zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle gezilebilecek yerleri isteğe bağlı olarak değiştirebiliyoruz.

Kıbrıs Turistik Şehit Tur Ücretine Dahil Olanlar;

  1. Şöförlü ulaşım hizmeti
  2. Profesyonel rehberlik hizmetleri
  3. Yakıt
  4. Müze girişleri ve öğle yemeği hariçtir. ( Müze Giriş Ücreti kişi başı 3 TL’dir ).

Tur süresi: Ortalama 6 Saattir.

Kıbrıs Rent a Car olarak bizimle şehir tur organizasyonuna katılmadan önce Kıbrıs’ı bütün her şeyiyle keşfetmek için web sitemizde kısa bir gezinti yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Kıbrıs Taksi Hizmeti ve Ücretleri

kibris-rent-a-car-lefkosa
Kantara Kalesi İskele