Kıbrıs’ta Kayıp Eşya, Eksik Valiz ve Bagaj İşlemleri

Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanı’ndan uçağa binmeniz için önce bileti aldığınız hava yoluna başvurmanız gerekiyor. Bu işleme uçak bileti onayı yani ingilizce tabiriyle check in işlemi denir. Bileti aldığınız firma bileti onayladıktan sonra bavullarınızın ağırlığı tartılır. Her firmanın size verdiği bagaj ağırlık hakkı vardır. Ercan havalimanı uçuşlarınızdaki ek ücretsiz bagaj hakları şu şekildedir: AtlasGlobal (Atlasjet) için 20 kilogram, Türk Hava Yolları’nda 15 kg, Onur Air’da 20 kg, Pegasus Hava Yolları için 15 kg, BoraJet’te 20kg. Tartılan bavul ve eşyalarınız uçağa taşınmak üzere teslim edilir. Sizin koltuk numaranızın ve isminizin yazılı olduğu yapışkan kağıt valizin üstüne yapıştırılır. Teknolojik bagaj taşıma sistemine konularak valiziniz, valiz taşıma arabasına gönderilir. Daha sonra valiz taşıma arabası ile uçağa götürülür ve valiz bandına konularak uçağa taşınır. Eğer belirlenen kilonun üstünde ise valiziniz ek ücret ödemeniz gerekir. Ücret kg başı 5 TL – 10 TL arası havayolu firmasına göre değişmektedir. Yüklenen eşyalar savrularak atıldığı için eşyalarınızın içinde kırılacak bir şey olmamasına dikkat ediniz. Bagajınıza herhangi bir hasar geldiğinde havayolu şirketine şikayet edebilirsiniz.

Havayolu şirketi tarafından verilen biletle yanınıza el bagajı olarak 8 kg alabilirsiniz. Biletiniz , el bagajınız ve kimliğiniz  ile birlikte kimlik kontrol kısmından geçerek free shop dükkanlarının olduğu bölümde uçağınızı bekleyebilirsiniz. Uçağın iniş saatinden 45 dakika öncesinden bu alana giriş yapmanız gerekmektedir.  Aksi takdirde uçağa alınmayabilirsiniz. Uçak inerken kulaklarınızda ağrı olmaması için sakız çiğneyebilirsiniz. Çeneniz hareket ettiği için basınçtan daha az etkilenirsiniz.

Ercan Havalimanı’nda valizim, eşyam kayboldu veya eksik ne yapmalıyım?

Uçağınız iniş yaptıktan sonra havayolu personelleri bagajının size ulaşması için bantlara koyacaklardır. Pasaport kontrol noktasından geçtiğinizde bagaj bölümüne geçersiniz. Valizinizi almayı unutmanız veya bagajınızın çıkmaması, eksik çıkması, kaybolması gibi durumlarda kayıp eşyaların muhafaza edildiği Ercan Havalimanı Kayıp Eşya Bürosu’na başvurunuz. Eşyalarınız için bir takım sorular sorularak sizin bagajınız olduğu belirlenen eşyalar ve valizler size geri iade edilecektir. Yanlış valiz alma durumunda yine kayıp eşya bürosuna başvurmanız size yardımcı olacaktır.

Ercan Havalimanı’ndan Çıkış ve Ulaşım

Yukarıda verdiğimiz bilgilere ek olarak, Kıbrıs Ercan Havalimanı’ndan iniş yaptıktan sonra Kıbrıs içi ulaşımınız için Ercan Havalimanı’ndan rent a car (kiralık araç) ihtiyacınız varsa sistemimiz üzerinden online rezervasyon yapabilir veya telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Kıbrıs Rent a Car size iyi yolculuklar diler.

Bilgi sahibi olabilirsinizErcan Havalimanı’na Uçak Seferi Yapan Firmalar

Ercan Havalimanı Kayıp Bagaj