Lefkoşa’da bulunan; Surlar içinden Girne yönüne doğru çıkış kapısı

Girne Kapısı, Venedik döneminde Lefkoşa surlar ile çevrili idi. Venedik döneminde Lefkoşa’ya giriş-çıkış yapmak için 3 tane kapı bulunmaktaydı. Bu kapılardan bir tanesi de Girne Kapısı’dır.

Lefkoşa tahkimatının inşa edilmesine Venedik askeri büyük katkı sağlamıştır. O zaman ki Venedik askeri Valisinin ismi  Francesco Barbaro dan dolayı Vali kapısı (Porta Del Proveditore) adı verilmiştir. Osmanlı ve İngiliz sömürge dönemlerinde kapının adı da değiştirilmiştir.

Girne ve Lefkoşa yolundan geçmesi sebebi ile kapının ismi Girne Kapısı olarak değiştirilmiş ve günümüzde de hala aynı isimle anılmaya devam etmektedir.

girne-kapisi-kibris-lefkosa

Eskiden kapının sol ve sağ tarafı surlarla bitişikti. Bu sebeple kapının kemerli tarafından giriş ve çıkış işlemi gerçekleşmekteydi. Osmanlı döneminde şehrin güvenliği sebebiyle genellikle kapalı tutulmaktaydı. Zorunlu durumlar da kapı açılır, zorunlu olmayan zamanlarda ise kapı ertesi gün sabaha kadar kapalı kalırdı.

1931 yılında Girne Kapısı’nın sağ ve solundaki surlar kesilmiştir.

Lefkoşa’nın eski giriş kapısı kullanıma kapatılmıştır. Son kapıcısı Horoz Ali’dir. Horoz Ali’nin 120 yaşında vefat ettiği bilinmektedir. Kapının güneyinde kitabeler bulunmaktadır. 3 tane ayrı mermer kitabe vardır. Bu kitabeler Latince yazılar içermektedir. Bu kitabelerden büyük olanı ’MDLXII’’ yani 1562 yılında inşa edilmiştir. Diğer iki kitabe ise GVRI 1931 yani George V Rex Imperaator (Kral ve İmparator Beşinci George) adına kayıtlı ve 1931 yılında inşa edilmiştir.

Büyük kitabenin başında II. Sultan Mahmut’un tuğrası vardır. II. Sultan Mahmut 1808-1839 yıllarında saltanat sürmüştür. Tuğranın kapıya monte edildiği tarih 1820 ile 1821 yıllarında inşa edildiği bilinmektedir. Aynı zamanda kapının üst tarafına da bekçi odası inşa edilmiştir.

Bu kitabelerin başına dervişlerinden Hattat Şeyh Feyzullah (Feyzi) Dede’nin Celi – Sülüs ile Reyhan stilinde yazmış olduğu mermer kitabede inşa edilmiştir. Bu inşa edilen kitabe iki satırlıktır. Bu kitabenin ilk satırında bir ayet yazmaktadır. Bu ayet Kuran-ı Kerim’in 61 süresi(Saf Suresi) 13. Ayettir.

 Detaylı İncele ► Kıbrıs Rent a Car