Lefkoşa’da bulunan; Surlar içinden Girne yönüne doğru çıkış kapısı

Girne Kapısı, Venedik döneminde Lefkoşa surlar ile çevrili idi. O dönemde Lefkoşa’ya giriş çıkış yapmak için 3 tane kapı bulunmaktaydı. Bu kapılardan bir tanesi de Girne kapısıdır. Lefkoşa tahkimatının inşa edilmesine Venedik askeri büyük katkı sağlamıştır. O zaman ki Venedik askeri Valisinin ismi  Francesco Barbaro dan dolayı  Vali kapısı (Porta Del Proveditore) adı verilmiştir. Osmanlı ve İngiliz sömürge dönemlerinden kapının adı değiştirilmiştir. Kapı Girne ve Lefkoşa yolundan geçmesi sebebi ile kapıya “Girne Kapısı” olarak değiştirilmiş ve günümüzde de hala aynı isimle bilinmektedir.

girne-kapisi-kibris-lefkosa

Eskiden kapının sol ve sağ tarafı surlarla bitişikti. Bu sebeple kapının kemerli tarafından giriş ve çıkış işlemi gerçekleşmekteydi. Osmanlı döneminde şehrin güvenliği sebebiyle genellikle kapalı tutulmaktaydı. Zorunlu durumlar da kapı açılır, zorunlu olmayan zamanlarda ise kapı ertesi gün sabaha kadar kapalı kalırdı.1931 yılında Girne kapısının sağ ve solundaki surlar kesilmiştir. Bu sebep ile Lefkoşa’nın eski giriş kapısı olarak kullanımı kapatılmıştır. Son kapıcısı Horoz Ali’dir. Horoz Ali’nin 120 yaşında vefat ettiği bilinmektedir.

Kapının güneyinde kitabeler bulunmaktadır.  3 tane ayrı mermer kitabe vardır. Bu kitabeler Latince yazılar içermektedir.  Bu kitabelerden büyük olanı ’MDLXII’’ yani 1562 yılında inşa edilmiştir. Diğer iki kitabe ise GVRI 1931 yani George V Rex Imperaator (Kral ve İmparator Beşinci George) adına kayıtlı ve 1931 yılında inşa edilmiştir.

Büyük kitabenin başında II. Sultan Mahmut’un tuğrası vardır. II. Sultan Mahmut 1808-1839 yıllarında saltanat sürmüştür. Tuğranın kapıya monte edildiği tarih 1820 ile 1821 yıllarında inşa edildiği bilinmektedir. Aynı zamanda kapının üst tarafına da bekçi odası inşa edilmiştir.

Bu kitabelerin başına Dervişlerinden Hattat Şeyh Feyzullah (Feyzi) Dede’nin Celi – Sülüs ile Reyhan stilinde yazmış olduğu mermer kitabede inşa edilmiştir. Bu inşa edilen kitabe iki satırlıktır. Bu kitabenin ilk satırında bir ayet yazmaktadır. Bu ayet Kuran-ı Kerim’in 61 süresi(Saf Suresi) 13. Ayettir.

Bu tarihi mekana ulaşım için Kıbrıs’ta araç kiralamanızı öneririz. Kıbrıs Rent a Car firması olarak 7/24 internet ve telefonla araç desteği vermekteyiz. İster havalimanından isterseniz evinizin, otelinizin kapısına kadar istediğiniz aracı getiriyoruz. Kıbrıs’ta 6 dan sonra toplu taşıma araçları hizmet vermediği için genellikle Kıbrıs’a gelen turistler araç kiralamaktadır. Eğer sizde ulaşım sıkıntısı çekmek istemiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Kiralamak istediğiniz aracı seçmek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayınız!…

Ercan Havalimanı Rent a Car şirketi Kıbrıs Rent a Car olarak şimdiden iyi tatiller ve iyi yolculuklar dileriz.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs İskele Kantara Kalesi

Lefkoşa'daki Girne Kapısı, Bizden Araç Kiralayarak gezip görmek istermisiniz?