Kıbrıs’a Türkiye’den Araç Getirme ve Satılık Araç Fiyatları

Kuzey Kıbrıs’ta bilindiği üzere araç fiyatları Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Bunun en temel nedenlerinden birisi araç fiyatlarına devletin koyduğu yüksek vergi ücretidir. Kıbrıs araba fiyatlarının daha ekonomik olmasıyla doğru orantılı olarak Kıbrıs Rent a Car Fiyatları da Türkiye’deki araç kiralama ücretlerine göre uygundur.

Türkiye’den Kıbrıs’a Araba Getirme Koşulları

Kuzey Kıbrıs’ta araç alabilmek için çalışma ve oturma izni sahibi olmanız gerekiyor. Burada satın alacağınız araba Kıbrıs plakalı ve çok büyük olasılıkla sağ direksiyonlu olacaktır. Trafiğin soldan aktığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araçların büyük çoğunluğu sağ direksiyonludur.

Bununla birlikte sol direksiyonlu araçlar da mevcuttur. Her ne kadar sol direksiyonlu otomobillerin Kıbrıs adasında kiralık olarak verilmesi yasal değilse de sol direksiyonlu araçların trafiğe çıkması yasaldır. Eğer adaya turist olarak geliyorsanız size verilen turist viz süresi kadar veya  öğrenciyseniz ve muhaceret (oturma izni) işlemi yaptırdıysanız ya da görevli asker olarak geldiyseniz Türkiye’den Türkiye plakalı araç getirmenizde herhangi bir sorun bulunmamaktadır ancak bu durumun da getirmek istediğiniz arabaya göre değişken bir maliyeti vardır.

Kıbrıs’a getirdiğiniz aracınızın Kıbrıs için ayrıca sigorta ücretini de ödemek durumundasınız. Buna ilaveten aracınızı feribot yolu ile Kıbrıs adasına taşıyacağınız için ortalama 250 TL civarında feribot ücretini de ödemek durumundasınız.

Türkiye’den getirdiğiniz aracınız ile eğer 6 ayda bir giriş çıkış yapmazsanız hem Türkiye vergisini hem de Kuzey Kıbrıs vergisini ödemek zorunda kalacaksınız.

Kıbrıs’a gelmeden Kıbrıs’a dair tüm bilgilere vakıf olmanız için bilgilerini aktaran Bkz: Kıbrıs Rent-A-Car ile Kıbrıs’ı keşfetme yolculuğuna devam edin.

turkiyeden-kibris-araba-getirme
magusa-gemi-liman
kibris-gemi-araba

Kıbrıs’ta araç kiralamak mı, araba satın almak mı yoksa Türkiye’den araba getirmek mi daha mantıklı ?

Kıbrıs’ta uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız araç satın almanızı öneririz. Eğer tatile geliyorsanız veya kısa bir süre Kıbrıs’ta ikamet edecekseniz Türkiye’den aracınızı getirip tekrar götürmeniz sizin için ekonomik bakımdan pek uygun olmayacaktır. Bu gibi durumlarda Kıbrıs’ta bir araç kiralama şirketinden oto kiralamanızı tavsiye ederiz.

Dilerseniz 🚘 Kıbrıs Araç Kiralama marka sitemizden 7/24 rezervasyon yapabileceğiniz kiralık araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Kıbrıs’ta en fazla kiralık araç seçeneğine sahip olan şirketimiz ile size uygun aracı seçerek Kıbrıs’ta tatilinin tadını çıkarın.

Kıbrıs’a araçla gitmek istiyorsanız gerekli evraklar

  1. Araç sizin değil ise mutlaka noterden vekaletname
  2. Pasaport ( Araçla gitmeyenler kimlik ile giriş yapabilmekteler)
  3. Araç için yurt dışına çıkış kağıdı TRİPTİK (ücretli)
  4. Mersin’den Feribot için bir kaç hafta önce rezervasyon yapılması gerekir. Feribot için araç ve yolcu ücretleri ayrı ayrı ödenir.
  5. KKTC-Gazimağusa’ya yaklaşık 13 saat yolculuktan sonra Kıbrıs’a giriş de araç için Kıbrıs sigortası istenmekte, bunu hemen limanda yaptırabilirsiniz ( 6 Aylık sigorta yaptırmanız gerekmektedir )
  6. Vergi harcı

Kıbrıs Rent A Car iyi tatiller diler.

Bilgi Sahibi Olabilirsiniz ► Kıbrıs Yol Haritası