kibris-kaza-yaparsaniz

Kıbrıs’ta Kaza Yapmadan Kısaca Trafik Kurallarını Öğrenelim

Kıbrıs’ta araç kullanırken dikkat etmeniz gereken ufak ama önemli kurallar vardır. Örneğin; önünüzdeki aracı geçmeniz gerektiğinde, önünüzdeki aracın sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çemberlerde (döner kavşaklarda) Türkiye’de olduğunun aksine sağ tarafınızdan yaklaşan araca yol vermeniz gerekmektedir. Bir diğer trafik kuralı ise tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmeniz gerektiğidir. Bu kuralları doğru şekilde yerine getirseniz dahi kaza yapmanız olasıdır.

Peki KIBRIS ARAÇ KİRALAMA hizmetinden kiraladığınız araç ile kaza yaptığınızda neler yapmalısınız? Bu tip durumlarda yapmanız gerekenler şöyledir:

Hasar boyutu küçük veya büyük farketmeksizin öncelikle kazaya karışan araçlardaki yolcuların can güvenliği ve sağlığından emin olmalısınız. Eğer insan sağlığının tehlikede olduğu bir durum söz konusuysa derhal acil yardım ekiplerinin olaya müdahele etmesi adına şu numaralarla iletişime geçmelisiniz;

Kıbrıs’ta Acil Durum Telefon Numaraları

Genel Acil Sağlık: 112
Lefkoşa Hastane: +90 392 228 54 41
Gazimağusa Hastane: +90 392 366 53 28
Girne Hastane: +90 392 815 22 66
Güzelyurt Hastane: +90 392 723 63 29
İskele Hastane: +90 392 371 23 19

Bir diğer önemli husus ise kazaya karışan araçların yerlerinden hareket ettirilmemesidir. Ayrıca olay mahalinde başka kazalara sebebiyet vermemek için trafik ilk yardım setini kullanmak gerekebilir.

Kıbrıs’ta Araç kiralama hizmetinden yararlanıyorsanız trafik cezası veya hasar ile ilgili konularda muhatabınız kiraladığınız firma olacaktır. Fakat kaza yaptığınızdaki ilk ulaşmanız gereken yetkili kurum elbette Polis İmdat 155’tir.

Kıbrıs’ta uyulması gereken trafik kuralları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!…

Kıbrıs’ta kiralık araç kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar ise şunlardır:

1-Kıbrıs’ta kiralık araçları sadece “araç kiralama sözleşmesinde” adı geçen kişiler kullanabilir. Bu şahıslar dışındaki kimse araçları kullanamaz.
2-Birçok ülkede olduğu gibi Kıbrıs’ta da araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak kesinlikle yasaktır.
3-Kıbrıs’ta araç kullanırken emniyet kemeri kullanmanız mecburidir.
4-Şehir içinde ve anayollarda bulunan “çift sarı çizgilere” park etmek kesinlikle yasaktır, aksi halde ceza yersiniz.
5-Kıbrıs alkol tüketiminin yoğun olduğu bir bölgedir. Fakat alkollü araç kullanımına göz yumulduğunu sanmayın. Kıbrıs’ta araç kullanırken alabileceğiniz alkol sınırı 1,00 promil olarak belirlenmiştir. Ayrıca para cezası da bir hayli yüksektir.

Kıbrıs’a tatil veya seyahat amacıyla gelip bir araç kiraladıysanız karşı karşıya kalabileceğiniz ve trafik kazası durumlarında başvurmanız gereken noktaları sizlerle paylaştık. Trafik kurallarına her yerde uymamız gerektiğini unutmamalıyız.

Can ve mal kaybından uzak mutlu bir Kıbrıs tatiliniz olsun.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs’ta Sabit Radarları Görmek Bilmek – Kameralara Dikkat