Kıbrıs’a seyahat veya tatil amaçlı gelen ziyaretçiler, KIBRIS RENT a CAR’dan araç kiralamak isterlerse onları bekleyen küçük bir sürpriz var. Çünkü Kıbrıs’ta araçların direksiyonları sağ tarafta yer almaktadır. Dolayısıyla trafik normalin aksine soldan akmaktadır. Trafiği soldan akan en bilindik ülke İngiltere’dir. Bu uygulama Kıbrıs’ın bir zamanlar İngiltere’nin sömürgesinde olduğu dönemden kalma bir uygulamadır. Dünya’nın genellikle pek çok ada ülkelerinde de sörmügecilikten kalma bu uygulama halen devam etmektedir.

Daha önce direksiyonu sağ tarafta olan bir araç kullanmamış olan ziyaretçilere küçük bir önerimiz olacak; mümkünse otomatik vites tercih ediniz. Çünkü doğal olarak vites sol tarafta kalacağı için, alışık olmayan kullanıcılar bu duruma hemen adapte olamayacaklardır. Özellikle trafiğin sağdan aktığı bir ülkeden gelen kullanıcılar genellikle zorlanacaklardır. Kazaların en büyük sebeplerinden birisi de deneyimsiz kullanıcıların bu küçük ayrıntıyı atlamalarının sonucunda meydana gelmektedir. ERCAN HAVALİMANI RENT A CAR firmalarından kiralayacağınız aracın size en uygun otomatik vitesli araç olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Bkz: Kıbrıs Rent a Car Şirketleri

kibris-kaza-yaparsaniz

Kıbrıs’ta araç kullanırken dikkat etmeniz gereken ufak ama önemli kurallar vardır. Örneğin; önünüzdeki aracı geçmeniz gerektiğinde, önünüzdeki aracın sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çemberlerde (dönel kavşaklarda) ülkemizde olduğunun aksine sağ tarafınızdan yaklaşan araca yol vermeniz gerekmektedir. Bir diğeri ise tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmeniz gerektiğidir. Bu kuralları doğru şekilde yerine getirseniz dahi kaza yapmanız olasıdır. Trafikte her şey mümkündür. Peki KIBRIS ARAÇ KİRALAMA hizmetinden kiraladığınız araç ile kaza yaptığınızda neler yapmalısınız? Bu tip durumlarda yapmanız gerekenler şöyledir:

Hasar boyutu küçük veya büyük farketmeksizin öncelikle kazaya karışan araçlardaki yolcuların can güvenliği ve sağlığından emin olmalısınız. Eğer insan sağlığının tehlikede olduğu bir durum söz konusuysa derhal acil yardım ekiplerinin olaya müdahele etmesi adına şu numaralarla iletişime geçmelisiniz;

Genel Acil Sağlık: 112

Lefkoşa Hastane: +90 392 228 54 41

Gazimağusa Hastane: +90 392 366 53 28

Girne Hastane: +90 392 815 22 66

Güzelyurt Hastane: +90 392 723 63 29

İskele Hastane: +90 392 371 23 19

Bir diğer önemli husus ise kazaya karışan araçların yerlerinden hareket ettirilmemesidir. Ayrıca olay mahalinde başka kazalara sebebiyet vermemek için trafik ilk yardım setini kullanmak gerekebilir. Araç kiralama hizmetinden yararlanıyorsanız, trafik cezası veya hasar ile ilgili konularda muhatabınız kiraladığınız firma olacaktır. Fakat kaza yaptığınızdaki ilk ulaşmanız gereken yetkili kurum elbette Polis İmdat 155’tir.

Kıbrıs’a tatile gelip araç kiraladıysanız, keyfinizi kaçıracak, can ve mal kaybına yol açacak sorunlarla karşı karşıya kalmamanız için dikkatli ve kurallara uygun hareket etmelisiniz.

Kıbrıs’ta uyulması gereken trafik kuralları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız!…

Kıbrıs’ta araç kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar ise şunlardır:

Kıbrıs’ta kiralık araçları sadece “araç kiralama sözleşmesinde” adı geçen kişiler kullanabilir. Bu şahıslar dışındaki kimse araçları kullanamaz. Birçok ülkede olduğu gibi Kıbrıs’ta da araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak kesinlikle yasaktır.

Kıbrıs’ta araç kullanırken her zaman için emniyet kemeri kullanmanız mecburidir.

Bir diğer husus ise şehir içinde ve anayollarda bulunan “çift sarı çizgilere” park etmek kesinlikle yasaktır, aksi halde ceza yersiniz. Kıbrıs alkol tüketiminin yoğun olduğu bir bölgedir. Fakat alkollü araç kullanımına göz yumulduğunu sanmayın. Kıbrıs’ta araç kullanırken alabileceğiniz alkol sınırı 1,00 promil olarak belirlenmiştir. Ayrıca para cezası da bir hayli yüksektir.

Kıbrıs’a tatil ve seyahat amacıyla gelip bir araç kiraladıysanız, karşı karşıya kalabileceğiniz önemli durumlarda başvurmanız gereken önemli hatları ve noktaları sizlerle paylaştık. Trafik kurallarına her yerde uymamız gerektiğini unutmamalıyız. Can ve mal kaybına yol açmamak için kuralları ihlal etmemeliyiz.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs Sabit Radarları Nasıl Görebiliriz