Arap Ahmet Paşa Camii

Arap Ahmet Paşa Cami Lefkoşa’nın Arap Ahmet mahallesinde bulunan bir camidir. Osmanlı döneminden kalmış bir tarihi eser olan bu cami ismini adından da anlaşılacağı gibi Arap Ahmet Paşa’dan almıştır.

Arap Ahmet kimdir?

Kıbrıs’ın fethine katılan Kıbrıs’ın Beylerbeyidir ve aynı zamanda ilk vakıf kurucularından birisidir. Arap Ahmet Paşa Camii 16. yy ve 17. yy tarihleri arasında inşa edilmiştir. Ortaçağa ait bir katedral alanına yapılmıştır. 19 yy’da yeninden onarım görüldüğü yazılı kaynaklara kayıt edilmiştir. Ortaçağa ait 25 mezar taşı ile tabanı yapılmıştır. Bu mezar taşlarının üstüde ahşap bir döşeme ile kapatılmıştır. Camin 1992- 1996 yılları arasında tamiratı sırasında bu taşlar tarihi eser değeri taşıdığı için sökülmüştür. Şuan günümüzde Lefkoşa Taş Eserler müzesinde sergilenmektedir.

Anadolu camilerinin geleneksel plan şemasına göre inşa edilen bu cami Lefkoşa’da bu standartlara uyan tek camidir. Osmanlı döneminde Arap Paşa mahallesine üst düzey kamu yöneticiler, valiler, paşalar, varlıklı kişiler sık sık ikamet ve ziyaret etmekteydi. Bu sebeple bu mahalleye gösterişli bir cami yapılması gerektiği düşüncesiyle yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kesme taştan yapılmıştır. Caminin enine dikdörtgen bir şekilde cemaat saf tutmaktadır.  Mihrabı mermerden yapılmıştır. Mukarnas örgü motifine benzeyen üç taraflı silme ile kaplıdır. Mihrabın batısında minberin tamamı mermerden yapılmıştır. Minare caminin kuzeybatı duvarında bitişiktir.  Minarenin kapsısı cami harimine açılmaktadır.

arap-ahmet-camii-kibris
arap-ahmet-camii-lefkosa
arap-ahmet-camii-lefkosa-kibris

Cami avlusunda şadırvan bulunmaktadır. Avlunun yakınlarında aynı zamanda küçük bir mezarlık diğer adı ile hazire bulunmaktadır. Sekizgen planlı su haznesinden musluklar yer almaktadır. Bu yapı Klasik Devir Osmanlı şadırvanlarına benzemektedir. Bu yapı 1902 de yapılmıştır.

Arap Ahmet Paşa Camii’sinin kuzey ve kuzeybatısında bulunan avluda ünlü kişilerin mezarları bulunmaktadır.

Haziredeki mezarlar orijinal özelliklerini genellikle kaybetmişlerdir. Sadece 6 tane mezar orijinal özelliklerdedir. 1992 ve 1996 yılları arasındaki yenileme çalışmaları sırasında camideki mezarlar kuzeydoğudaki avluya inşa edilmiştir. Bu mezarlıkta defnedilenlerden önemli kişilerde bulunmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda 4 kez sadrazamlık yapan Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa bu önemli kişilerden biridir.

Hatırlatma:
Kıbrıs’a gezi için geldiğinizde Lefkoşa’da Arap Ahmet Paşa Camii’sini ziyaret etmek için en iyi yol araç kiralamaktır.

Bilgi Sahibi Olabilirsiniz ► Lefkoşa’da Araç Kiralama İhtiyaçlarınızın Çözüm Merkezi 

Kıbrıs'ın Gezilecek Yerlerini Araç Kiralayıp Ekonomik Dolaşın