Karpaz, Kıbrıs adasının kuzey doğu ucundaki burun bölgesine verilen isimdir.

Gezilecek Yer Karpaz

KKTC’nin kuzeydoğusundan Anadolu’ya doğru uzanan Karpaz milli park statüsünde olduğundan dolayı koruma altındadır. Kıbrıs’ın tarihi açıdan en önemli bölgeleri arasında yer alan Karpaz, eşsiz plajlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Karpaz keşfinden bugüne kadar inzivaya çekilmek isteyenler tarafından ziyaret edilen bir bölgedir. Medeniyetin getirdiklerinden kaçmak ve içsel huzuru aramak için tercih edilen bölgede çok sayıda manastır bulunmaktadır.

Karpaz Sahili

Karpasia’nın Gizemi

Kapraz’ın öne çıkan tarihi değerleri arasında yer alan Karpasia kenti bölgede bulunan Dikarpaz köyüne 5 kilometre mesafede ter almaktadır. Muhteşem koyların arasında kalan antik şehir tarihi ve doğal güzellikleri bir arada gezmenize imkan sunar. Bu bölgede oldukça ünlü olan Altınkum plajı da bulunur. Adını altın sarısı kumlarından alan plaj, berrak suları ve el değmemiş doğası ile ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Karpaz İskelesi bölgede turizm açısından büyük önem sahiptir. Pek çok turistik tesise ve balıkçı lokantasına ev sahipliği yapan bölgenin meşhur plajları da vardır. Bölgenin meşhur Karpaz eşeklerine de Karpaz İskelesi civarında rastlamak mümkündür.

Tarih’in En Güzel Hali

Hz. İsa’nın askerlerinden olan Andreas’ın Kudüs’e giderken gemide yaşanan bazı sorunlardan dolayı bu bölgeye uğradığı rivayet edilir. Yaşanan su sorununu çözmek için buraya gelen Andreas şimdiki Apostolos Andreas Manastırı’nın olduğu bölgeye gelir ve bu bölgede su çıkartır. Bölgede çıkan su ile yüzünü yıkayan gemi kaptanının bir gözündeki körlüğün ortadan kalkmış, sudan içen mürettebatın hastalıklarının iyileşmiş anlatılır. Bölgenin su efsanesinden dolayı her yıl binlerce Hristiyan bölgeye gelir ve kutsal olduğuna inandıkları sudan içme fırsatı yakalar.

Bölgede Apostolos Andreas dışında pek çok kilise bulunmaktadır. Ayios Philon Kilisesi ve Panaya Kanakaria Kilisesi görülmeye değer tarihi yapılar arasında yer alır.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Bellapais Manastırı