Kıbrıs’a deniz yolu ile nasıl gidilir?

Dört bir tarafı deniz ile çevrili Kıbrıs adası yaz aylarında yoğun deniz otobüsü ve feribot sefer hareketliliği yaşamaktadır. Turistik feribotlar Taşucu ve Alanya’dan Girne Limanı’na ve Mersin’den de Mağusa limanına karşılıklı sefer yapmaktadır. Taşucu’ndan Girne’ye yaklaşık  2,5 saat Süren bu yolculuğun sonunda Kıbrıs Adasına varılıyor.

16 Kasım 1987 tarihinde uluslararası gemi trafiğine açılan Girne Turizm Limanı veya yerli halkın dilinde Yeni Liman, Türkiye güney sahillerine olan yakınlığı, ticari ve turistik trafik akışını artırmıştır.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

kıbrıs deniz ulaşım

Kıbrıs’a deniz otobüsü ve feribot seferi düzenleyen firmalar sürekli yaptıkları yatırımlar ile bu hizmeti büyütmekte ve KKTC’nin denizcilik sektöründe gelişmişliğini artırarak yolcu ve yük taşımacılığında Kıbrıs ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamakta, yerli ve yabancı turistlere de önemli olanaklar sağlamaktadır.

Yoğun geçen yaz sezonu uçak biletlerinde ciddi fiyat artışına sebep olurken gemilerdeki uygun ücret çoğu yolcular için alternatif ve ekonomik olduğu kadarda zevkli bir deneyime dönüşüyor.

Gemi bilet satışları çevrimiçi olup kolaylıkla internetten kredi kart ödemesi ile satışa sunuluyor. Uçak yolcuların yaşadığı yer bulamama sıkıntısı ve bagaj sorunu deniz yolculuğunda yaşanmıyor. Biletlerde sürekli promosyon uygulanıp 6 yaşın altında olan çocuklarda ücret alınmıyor. Uçak seferlerinde olduğu gibi kimlik veya pasaportla Kıbrıs’taki limanlara da giriş yapılabilir.

Hiç gemi seferi yapmamış olan yolcuların bu deneyimden ayrı bir keyif duyacakları tartışılmaz ve gemiye binildiği anda tatilleri başlamış olacaktır.

Kıbrıs Adasında ulaşım pek gelişmediğinden dolayı ada halkının çoğunluğu araç sahibidir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar için araç sahibi olmak olmazsa olmazların başında gelir. Aracınız yoksa büyük sıkıntılar çekeceğiniz, birçok faaliyetlere katılamayacağınız anlamına geliyor.  Belli bir saatten sonra (ki bu bazı bölgelerde 18:00) toplu taşımacılık son buluyor ve son servis aracını kaçıran birçok Kıbrıslı, hayatlarının bir döneminde o bölgede ikamet eden akrabalarının yanında geceyi geçirmek zahmetine katlanmak zorunda bırakılmıştır. Yurt dışsından gelecek olan misafirler içinde Kıbrıs halkı Kıbrıs oto kiralama şirketlerine başvurup misafirlerinin bağımsız ve rahat gezebilmesini sağlamaktadır. Yaz sezonu o kadar yoğun talep artışı oluyor ki Kıbrıs rent a car firmaları gelen bu talepleri karşılamakta oldukça zorlanıyor.

Kıbrıs’ı ziyarete gelen birçok turist artık adayı rahatça keşfedebilmek için araç kiralamayı uygun görüyor. Adada kiralık araç hizmeti veren birçok firma var. Kıbrıs araç kiralama firmamızdan en az 3 günlük araç kiralayarak Lefke’den Karpaz’a, Girne’den Gazimağusa’ya Kıbrıs adasının birçok tarihi yerini ve eşsiz koylarını gezmek mümkün olacaktır.