Beşparmak sıradağları üzerine inşa edilmiştir. Beşparmak dağlarının üstünde 3 kale vardır. Bu da o kalelerden bir tanesidir. Diğer iki kale gibi (St. Hilarion ve Bufavento Kaleleri) Arap akınlarından korunmak için inşa edilmiştir. Kantara Kalesini Bizanslıların inşa ettiği varsayılmaktadır. Deniz seviyesinden 2000 adım sonra bir tepe bulunmaktadır. Bu kalenin inşa edilme sebebi Mesya Ovası ve Karpaz Yarımadasını denetlemek olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde bununla ilgili kesin bir kaynak yoktur. Bu kaleyi ilk fetih eden Aslan Yürekli Richard olarak yazılı kaynaklarda görüşmektedir. Resmi kayıtlara göre Aslan Yürekli Richard bu kaleyi 1191 yılında ele geçirmiştir. Kantara Kalesinin Luzinyan Şovalyeleri arasında bir çok anlaşılmazsızlığa ev sahipliği yaptığını ve bir çok savaşa sahne olduğu bilinmektedir. Kale araziye göre yapılmıştır.

1299 yılında Lefkoşa Savaşında Gauvin de Chenichy taraftarları ile birlikte bu kaleye sığınırlar. Regent Jonh d’lbeln kaleyi ele geçirmek ister. Bu sebeple Şövalye Anseau da Bria görevlendirir. Kalenin duvarlarını özel bir mancınıklık ile tahrip ederler. Ancak sağ olarak ele geçirememektedirler. Bir yol sonra Gauvin de Chenichy ölümü üzerine ele geçirilir.

Daha sonra bu kale Cenevizlerin 1373 yılında Lefkoşa ve Magosa’yı işgal etmeleri sonrası üzerine Kral Peter ve taraftarları kalmaya başlamıştır.Antakya Prensi John o sıralar Cenevizlerin elinde tutsaktır. Aşcı kılında Cenevizlilerin elinden kaçar ve o da Kantara kalesine sığınır.

Kıbrıs’ı Venedikliler ele geçirirler.Kaleyi savunmak için İtalyan birliği göre almaktadır. Ancak asker azlığı bulunmaktadır. Bu sebeple kalenin askerlerden alınması çokta zor olmamaktadır.
Üzerine kurulu olan tepe batı ve güneyindeki kayalıklar ulaşıma imkan vermektedir. Bu sebeple kalenin girişi doğuya yapılmıştır.
Bu 10 yüzyıldan kalma Kantara Kalesini Kıbrıs’a geldiğinizde gezmenizi tavsiye ederiz. Kıbrıs rent a car ve Kıbrıs araç kiralama olarak ulaşım hizmetinizi sorunsuz karşılamaktayız. Girne’de St. Hilarion Kalesini de görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz. Kıbrıs rent a car firması firması olarak iyi yolculuklar dileriz.

kantara-kalesi-kibris-iskele
kantara-kalesi-kibris
kibris-kantara-kalesi
Kantara Kalesi İskele