Havalimanına gelen ve özel sağlık durumları nedeniyle ek olarak hizmet ihtiyacı olan herkes Ercan Havalimanı hamile ve hasta taşımacılığı hizmeti alabilir. Hamile, hasta ve bebekli yolcular için ayrı ayrı belirlenen hizmetler ve şartlar daha güvenli bir uçuş sağlamak içindir.

Hamile ve Hastaların Yapması Gerekenler

Hamile yolcuların uçuşlara gelmesi için kaç aylık hamile olduklarına ilişkin belgeleri getirmeleri önemlidir. 6 aya kadar hamileliklerini kendileri beyan eden hamilelerden doktor raporu istenmez, hamile kişinin yazılı beyanı dikkate alınır. Ancak 6 aydan sonraki süreçlerde hamilelerin doktor raporu sunması gerekir. Hamileliğinin 6 ayını dolduran hamilelerin “Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur” raporu alması gereklidir. Bu raporun tarihinin uçuştan en erken 1 hafta önce alınmış olması önemlidir. Daha eski tarihli raporlar hamilelikte yeni bir trimestere girilmeden önce alındığından dolayı geçersizdir. Hamilelerden hamileliğin 28 ila 32 haftası arasında doktor raporunun yanında tüm sorumluluğun hamile kişiye ait olduğunu beyan eden yazılı bir belge talep edilir. 32 haftadan sonra ise hamile yolcuların seyahat etmesine izin verilmemektedir.

Ercan Havalimanı hamile ve hasta taşımacılığı hizmeti tekerlekli sandalyeye bağımlı ve engelli yolcular için de verilmektedir. Havalimanında ihtiyacı olan yolcuların kullanması için alanda tekerlekli sandalyeler bulunur. Yolcunun kendine ait tekerlekli sandalyesi varsa bu sandalye uçuş esnasında bagajda taşınır. Yolcuların tekerlekli sandalyesi ek bagaj ağırlığı olarak alınmaz ve herhangi bir hasar almaması için özenle taşınır. Eğer yolcunun uçuş sonrası tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olacaksa bunu uçuş öncesinde belirtmesi gerekir.

Önemli: Ercan Havalimanı hakkında sırlarla dolu bilgileri öğrenmek için  www.kibrisrentacar.com/ercan-havalimani linkini tıklayabilirsiniz.

Refakatçili Uçuşlar ve İzin Verilmeyen Yolcular

Ercan Havalimanı hamile ve hasta taşımacılığı hizmeti dışında kalan ancak kurallara tabi olan durumlar arasında çocukların ve bebeklerin seyahati vardır. 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklar yasal vasileri tarafından verilen izin belgeleri ile refakatçisiz seyahat edebilir. Ancak 6 yaşına kadar olan çocukların hepsi vasileri ile seyahat etmek zorundadır. Bu yolcuların refakatçisiz seyahat edilmesine izin verilmez. Bunların dışında bulaşıcı hastalığı olanlar, 8 hafta içerisinde kalp krizi ya da felç geçirenler, oksijen desteği ve elektrikle çalışan alet kullananlar, pnömatik cihaz kullanması gerekenler uçamaz. Hasta yolcuların doktor raporu getirmesi ve kabin ekibine ilgili ihtiyaç bilgilendirmelerini yapması zorunludur. Özellikle sedyeli yolcular için gerekli bilgilendirmelerin önceden yapılması hazırlıkların eksiksiz olması açısından önemlidir.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Ercan Havalimanı Kargo Hizmetleri ve Cenaze Taşımacılığı