Kıbrıs’ın önemli güzelliklerini ve tarihi dokularını anlatacağımız Kıbrıs’tan fotoğraflar galerimize öncelikli olarak denizinden başlayalım istedik. Akdeniz’in insanı heyecanlandıran güzellikteki plajlarından ve koylarına da değinmeden edemeyiz elbette.

kıbrıs plaj

Eşsiz güzellikleriyle misafirlerini selamlayan Kıbrıs, birçok tarihi dokuya ev sahipliği yapmanın yanı sıra, hayranlık uyandıracak koyları ve yemekleriyle de misafirlerine hoş bir tatil imkanı sunmaktadır. Koylarından uzanan yeşil, mavi tonlarının eşliğinde uzayıp giden deniziyle de tatilcilere keyifli bir plaj günü imkanı sunmakla beraber, gönül rahatlığıyla bronzlaşma yolu açmaktadır.

“Yeteri kadar yüzdük, karnımız da acıkmaya başladı. “ diyenler için dünyaca ünlü hellim böreğini öneriyoruz. Hem epey lezzetli hem de son derece sevilen bir yemek olan hellim böreği, turistler tarafından da yoğun olarak aranan lezzetler arasındadır. Özellikle Girne bu konuda turistlerin uğrak noktaları arasında yer alır. En iyi hellimin yenilmesine olanak sağlayan Girne, birçok restaurant ve kafesiyle gerçekten lezzet kokularının yayıldığı önemli bir atmosfere sahiptir. Çay, soğuk içecekler gibi seçeneklerle sunulan hellim böreği turistlerin dahi önemli tercihleri arasındadır.

kıbrıs lokma

Hellim, Girne restaurantları arasında popüler seçeneklerden biri olmasına rağmen, bazı restaurantların bünyesinde adeta tekelleşmiştir. Öyle ki bazı restaurantlar hellim börekleri ile üne kavuşmuş durumdadır. Böyle bir durumda elbette turistlerin mekan isimleriyle ya da böreği yedikleri yerin tarifi ile birçok kez yeniden oraya gitmek istedikleri görülmektedir. Ancak Girne genelinde, hellim böreğinin hazırlandığı epey restauranta rastlamak mümkündür.

Sualtı sporları yapmak için en ideal denizlerden birisi olan Kıbrıs’ın denizlerinin AB standartlarında olduğundan da bahsetmeden geçmemeliyiz.

Halka açık tüm plajlarının ve koylarının AB standartları kapsamında adından sıkça söz ettirmesinin yanı sıra, doğal tabiatıyla da son derece önemli canlıları barındırdığını vurgulamak istiyoruz. Bu nedenden ötürüdür ki Kıbrıs seyahatleri sırasında bir çok müşterimiz Kıbrıs Rent A Car aracılığıyla başlattıkları araç kiralama hizmetlerinin hemen sonrasında, dalış yapmak için uygun alanları sormaktadırlar. Bizlerde kendilerine yardımcı olarak ilgili organizasyon noktalarına yöneltmekteyiz. Buralarda dalış sporlarının eğitimi, uygulanması gibi noktalarda son derece keyifli ve rahatlatıcı bir hale büründüğü de yine müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler noktasında sizlere ulaştırmaktayız.

kıbrıs dalgıç

Ercan Havalimanı’na ilk geldikleri andan itibaren Kıbrıs’ın tarihi dokusunu görmek isteyen ziyaretçilerimize önerdiğimiz ilk tarihi doku ve yer İskele Kantara Kalesi’dir. Buranın oldukça önemli bir yer olduğunu vurgulamakla beraber, manzarasının ve atmosferinin de doyumsuz olduğunu büyük bir gururla aktarmaktayız.

Bizanslılar tarafından korunma amaçlı yapıldığı düşünülen bu yer, adanın üçte birlik bir kısmını sunan son derece keyifli bir manzaraya sahiptir.

kıbrıs salamis

“Daha fazlasını görmek istiyorum.” diyenler için Salamus, oldukça yerinde bir tercih olacaktır. Kıbrıs araç kiralama hizmetinizi gerçekleştirmiş ve ulaşım problemiyle karşılaşmayacaksanız mutlaka Salamus’u ziyaret etmelisiniz. Buradaki tarih, sizi kendine hayran bırakacaktır. Üstelik burası, Kıbrıs’a bir dönem başkentlik etmiş bir şehirdir.

Tarihi dokuların ihtişamlı ve ilgi çekici olanlarından belki de Turistler tarafından en çok tercih edilen adresi St. Barnabas Manastırı olduğunu söylemek mümkün. Hristiyanlığı yaymak maksatlı buraya gelen ve mezarının da burda bulunduğu 477 yılında inşa edilen manastır. Hem içinde bulunan doku, hem de sergilenenler noktasında oldukça önemli tarihi bilgilere ev sahipliği yapmaktadır. Kıbrıs Rent A Car aracılığıyla araç kiralama hizmeti alan misafirlerimiz, yukarıda sayılan tüm bu noktalara ve çok daha fazlasına kolaylıkla ziyaretlerini gerçekleştirebilmektedirler. Üstelik Kıbrıs sadece burada yer alanlar değil, daha birçok tarihi noktaya ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin; Lala Mustafa Paşa Cami, Aziz Mamas Kilisesi mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Bilgi sahibi olabilirsiniz Kıbrıs Tatilinizde Araç Kiralamak Mantıklı mı?

kıbrıs kale