Arap Ahmet Paşa Camii

Arabpaşa Cami Lefkoşa’nın Arabahmet Mahallesinde bulunan bir camidir. Osmanlı döneminden kalmış bir tarihi eser olan bu cami ismini adından da anlaşılacağı gibi Arabahmet paşadan almıştır. Arabahmet kimdir ? Arabahmet Kıbrıs’ın fethine katılan Kıbrıs’ın Beylerbeyidir ve aynı zamanda ilk vakıf kurucularından birisidir. Cami 16 yy ve 17 yy tarihleri arasında inşa edilmiştir. Ortaçağa ait bir katedral alanına yapılmıştır. 19 yy da yeninden onarım görüldüğü yazılı kaynaklara kayıl edilmiştir.

Ortaçağa ait 25 mezar taşı ile tabanı yapılmıştır. Bu mezar taşlarının üstüde ahşap bir döşeme ile kapatılmıştır. Camin 1992- 1996 yılları arasında tamiratı sırasında bu taşlar tarihi  eser değeri taşıdığı için sökülmüştür. Şuan günümüzde Lefkoşa Taş Eserler müzesinde sergilenmektedir.
Anadolu camilerinin geleneksel plan şemasına göre inşa edilen bu cami Lefkoşa’da bu standartlara uyan tek camidir. Osmanlı döneminde Arabpaşa mahallesine üst düzey kamu yöneticiler, valiler, paşalar, varlıklı kişiler sık sık ikamet ve ziyaret etmekteydi. Bu sebeple bu mahalleye gösterişli bir cami yapılması gerektiği düşüncesiyle yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kesme taştan yapılmıştır. Caminin enine dikdörtgen bir şekilde cemaat saf tutmaktadır.   Mihrabı mermerden yapılmıştır. Mukarnas örgü motifine benzeyen üç taraflı silme ile kaplıdır. Mihrabın batısında minberin tamamı mermerden yapılmıştır. Minare caminin kuzeybatı duvarında bitişiktir.  Minarenin kapsısı cami harimine açılmaktadır.

arap-ahmet-camii-kibris
arap-ahmet-camii-lefkosa
arap-ahmet-camii-lefkosa-kibris

Cami avlusunda şadırvan bulunmaktadır. Avlunun yakınlarında aynı zamanda küçük bir mezarlık diğer adı ile hazire bulunmaktadır.Sekizgen planlı su haznesinden musluklar yer almaktadır. Bu yapı Klasik Devir Osmanlı şadırvanlarına benzemektedir. Bu yapı 1902 de yapılmıştır. Caminin kuzey ve kuzeybatısında bulunan avluda ünlü kişilerin mezarları bulunmaktadır.
Haziredeki mezarlar orijinal özelliklerini genellikle kaybetmişlerdir. Sadece 6 tane mezar orijinal özelliklerdedir. 1992 ve 1996 yılları arasındaki yenileme çalışmaları sırasında camideki mezarlar kuzeydoğudaki avluya inşa edilmiştir. Bu mezarlıkta defnedilenlerden önemli kişilerde bulunmaktadır. Bu önemli kişilerden biriside  Osmanlı İmparatorluğu’nda 4 kez sadrazamlık yapan Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşadır.

Lefkoşa’ y a bu güzel camiyi ziyaret etmek için araç kiralayabilirsiniz. Kıbrıs rent a car olarak istediğiniz özelliklerde otomatik vitesli araçlarımız ile hizmet vermekteyiz. Kıbrıs  araç kiralama firması olarak cep telefonlarımızdan yada online rezervasyon yaparak bize ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs'ın Gezilecek Yerlerini Araç Kiralayıp Ekonomik Dolaşın