ercan havalimanı inşaatı 2017
KibrisRentaCar.com Yorum yapılmamış

Ercan Havalimanı’nda devam eden inşaat çalışmalarının 20 aylık bir süre içerisinde tamamlanması bekleniyordu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan Ercan Havalimanı yenilenme projesi ile gündemde. Proje tamamlandığında şu anki halinden yaklaşık olarak 6 kat daha büyük olacak olan yeni havalimanı Kıbrıs’a yeni bir yüz ve dokunuş getirmeyi hedefliyor. Oldukça iddialı bir proje olarak başlayan Ercan Havalimanı inşaatı 2017 yılına bölgenin en çok konuşulan projeleri arasında yer alıyor.

Hedefler Büyüyor

Ercan Havalimanı’nın en prestijli araç kiralama markası olan Kıbrıs Rent a Car‘ın haberine göre Ercan Havalimanı 2012’den beri sürekli yükselen yolcu sayısı ile dikkat çekiyor. Havalimanının büyümesi bölgenin kalkınmasının da hızlandığını rahatlıkla görmemizi sağlıyor. 4 yılda yolcu sayısını yaklaşık olarak ikiye katlayan Ercan Havalimanı’nın 2016 yılındaki yolcu sayısının yaklaşık olarak 4 milyon olması Kıbrıs için umut veren haberlere arasında yer alıyor. Yeni yüksek kapasiteli Ercan Havalimanı inşaatı 2017 projesi tamamlandıktan sonra hedeflenen yolcu sayısı ise 10 milyon. Bu sayı Kıbrıs’ın ekonomisi için oldukça önemli bir sayı olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanı ile ilgili atılan tüm adımların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizm gelirlerine katkı sağlamak üzerine atılması bölgesel bir kalkınmanın habercisi oluyor. Havalimanı inşaatı devam ederken hem Ercan Havalimanı işletmecileri hem de KKTC Turizm Bakanı yeni havalimanı ile birlikte turist sayısını arttırmak için çalışmalar yapıyor.

Güvenlik ve Emniyet Öncelikli

Ercan Havalimanı inşaatı 2017 projesi odağının güvenlik ve emniyet olduğu belirtiliyor. Fiziksel olarak güvenlik kolluk güçleri tarafından sağlansa da emniyetin sağlanması da gerekiyor. Emniyetin sağlanması ise pist, apron ve tüm havalimanı genelinde her noktada gerçekleştirilmek zorunda olduğundan yeni havalimanında bu detaylara çok önem veriliyor. Önemli olanın her zaman yolcuların güvenliği, emniyeti ve konforu olduğunun bilincinde olan havalimanı işletmesi çalışmalarını bu odakta gerçekleştiriyor.

Şu an Ercan Havalimanı’nın hizmette olan alanı 20 bin m2 yeni yapılacak olan ve Yeni Ercan olarak adlandırılan havalimanı ise 128 bin m2 bu alana kapalı otopark dahil edildiğinde 170 bin m2 oluyor. Bu proje ile birlikte 530 metrelik ilk üç şerit gidiş-geliş tünelinin hizmete girmesi de alana ulaşım açısından büyük rahatlık sağlayacak. Şu an mevcut alt yapıda büyük gövdeli uçaklar Ercan Havalimanı’na iniş yapamıyor. Proje tamamlandıktan sonra uluslararası havacılıkta hizmet veren en büyük uçaklar Ercan Havalimanı’na iniş yapabilecek.

Kıbrıs’ın tek havaalnı Ercan Havalimanı hakkında çok kapsamlı bilgiler için web sitesini www.ercanhavalimani.com ziyaret edebilirsiniz.