Kıbrıs tatilinizde görmenizi tavsiye edeceğimiz tarihi yerlerden birisidir. Görkemli mimarisi ve esrarengiz bir hikayeye sahip olan bu köşk 1957 yılında Ortadoğunun en büyük silah tüccarı Paulo Paolides inşa edilmiştir. İnşa eden bu tüccar Kıbrıs doğumlu ve dönemin cumhurbaşkanı Baş Piskopos Makarious’un avukatlığını yapmaktadır. Silah tüccarlığı yaptığının anlaşılmaması için avukatlık mesleğini yapmakta olan Paulo 1974’ de Kıbrıs çıkartmasından Mavi Köşk’ün içinde bulunan gizli kaçış tünelinden kaçmıştır. Köşk günümüzde Türk askeri korunması altındadır.

Mavi Köşk’ün mimari yapısı sayesinden dışarıdan bakıldığında silah tücarlığının dağıtım noktası olarak görülmemekte ancak fakat köşkün olduğu yerden ani bir baskında her taraf gözlenebildiği için herhangi bir baskında kaçmak oldukça kolay olacaktır.

Bu köşk zamanın yapıları arasında oldukça lüks sayılmakta ve içerisinde çalışır drumda olan klima sistemi bulunmaktadır. Gizli gizemli bir kasa, dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastık , stres koltukları gibi bir çok türden eşya bulunmaktadır.

Paolides tarafından tablolar, İran halıları, biblolar ve kendisine ait olan el işi haritaları günümüzde mavi köşk de sergilenmektedir.  Mavi köşk iki kattan oluşmakta ve binanın içinde gizli geçitlerin olduğu bilinmektedir. Ancak bu gizli geçitlerin bazılarının yerleri ve ne işe yaradıkları hala günümüzde bilinmektedir.

Mavi Köşk’e Nasıl gideceğim ?

Mavi Köşk’e ulaşım için toplu taşıma imkanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Mavi Köşk’e ancak taksi hizmeti ile veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Mavi köşk Girne Güzelyurt mevkisi arasında bulunmaktadır. Kıbrıs’ta araç kiralama  taksiye göre böyle bir tatil ziyareti için daha ekonomik olacaktır bu sebeple oto kiralamanızı tavsiye ederiz. Köşk pazartesi günler kapalıdır. Diğer günler ise 09:00 – 17:00 arası hizmet vermektedir. Giriş ücreti 2 TL’dir.  Kıbrıs rent a car iyi yolculuklar diler.