Kıbrıs Rent a Car’ın Selimiye Cami Tanıtımı

14. yüzyılda Lüzinyalılar tarafından yapılmıştır. İlk adı St Sophia Katedrali dır. Gotik bir yapıdır. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Luziyan kralları Kıbrıs krallık taçlarını giydikleri için Latin Katedrali olarak ünlenmiştir.

14. yüzyılın sonlarında Ceneviz akınlarından çok fazla zarar görmüştür . Daha sonra da 1491 ve 1547 tarihlerinde büyük bir deprem ile neredeyse kullanılmaz hale gelmiştir. 1570 yılında Osmanlılar Lefkoşa’yı fetih etmiştir. Osmanlılar cami olarak kullanılmak üzere tamir edilmiştir. Bu sırada minber ve kürsüde eklenmiştir. Lala Mustafa Paşa’nın Lefkoşa fethinden sonra ilk Cuma namazını bu kıldığı camidir.

Kıbrıs Lefkoşa Gezilecek Yerler’den Selimiye Cami

Caminin 49 metre boyunda iki minaresi bulunmaktadır. Bu minareler  II. Sultan Selim’in 1572 yılındaki emri ile eklenmiştir. Osmanlı dönemimde tüm adanın en büyük camisidir. Osmanlı döneminin üst düzey yöneticileri, valileri ve kentin ileri gelenleri Cuma namazlarını burada kılarlardı.

Osmanlı Dönemindeki bu caminin adı Ayasofya Cami olarak bilinmektedir. Kıbrıs II. Sultan Selim’in padişahlığı döneminde fethedildiği için 1954 yılında ismi değiştirilmiştir. Caminin ismi Selimiye Cami olarak değiştirilmiştir.

Camide iki tane mihrap bulunmaktadır. Bu mihrapların birisi küçük diğeri büyüktür. Güney batıdaki mihrap 1595-1596 yılında tarihinde taşınmıştır. Mihrabın yapımında Ortaçağ’a ait mermerler kullanılmıştır. Lefkoşa’nın savaşla alındığı için o zamanda okunulan Cuma hutbeleri halen hatırlanmaktadır.

Mihrapta iki katlı müezzin mahfili ve vaiz kürsüsü bulunmaktadır. Caminin sanrıcı 1903-1909 yılları arasında onarılmıştır. Cami avlusu ve çeşmesi 1894 yılında inşa edilmiştir.

Kıbrıs Lefkoşa’da Araç Kiralama Hizmeti

Lefkoşa’nın bu büyük camisini ziyaret etmek için Kıbrıs Rent a Car olarak araç kiralama hizmeti vermekteyiz. Kıbrıs Rent a Car’ın kiralık araçları ve ücretlerini görmek için tıklayınız!…

Ulaşımda sıkıntı çekmemek için Ercan Havalimanı lokasyonunda bulunan Kıbrıs Rent a Car firmamıza sizi de bekleriz. İyi yolculuklar dileriz.

Bilgi sahibi olabilirsinizArap Ahmet Paşa Cami

selimiye-cami-lefkosa
selimiye-lefkosa-cami