Kıbrıs Rent a Car’ın Lefkoşa Büyük Han Tanımı

Lefkoşa Büyük Han, Asmaaltı Meydanı yani Lefkoşa’nın geleneksel ticaret merkezinin batısında bulunmaktadır. Büyük Han hem Lefkoşa’nın hem de Kıbrıs’ın en büyük şehir içi ticaret hanıydı. Osmanlı Döneminden günümüze kadar gelmiştir. Bursa’da bulunan Koza Han’a örnek alınarak inşa edilmiştir. Yapımı ile ilgili belge günümüze kadar gelmiştir.

lefkosa-buyuk-han

Kıbrıs Lefkoşa’da Gezilecek Yerler: Büyük Han

1572-1579 yılları arasında Sinan Paşa tarafından yıktırılan dükkanların Sultan Selime bildirilmesi ile 1579’da kervensaraylar vakıflara gelir sağlamakla ile mükellef olurlar. Vakıfa gelir sağlaması halinde padişahın adına satın alınmıştır. Yapıldığı zamanda Yeni Han adıyla bilinmektedir. Özellikle Alanya’da gelen tüccarlar burada konaklamaktadırlar. Bu yüzden Alanyalılar Hanı olarak da bilinmektedir. Ancak 17. yüzyılda Asmaaltına yeni bir han yapılmıştır. Bu handa kumar oynanması sebebi ile Kumarcılar Hanının yapılması üzerine Yeni Hanın adı değiştirilerek Büyük Han adıyla anılmaya başlamıştır.

1878 – 1903 yılları arasında İngiliz Sömürgesi ile han olarak kullanılmaya kapatılmış ve hapishane Zaptiye merkezi olmuştur. Destanlarda konu olan bir çok kaçakçı burada hapis yatmışlardır. Bunlardan bir tanesi Tabur imam Tekkesi kurucusu Cezayirli  Tabur İmam‘dır.

1903-1947 yılları arasında yeniden han olmuştur. 1947-1962 yılları arasında odaları yoksul aileler için kiralanmıştır. Bu süre zarfında küçük bir mahalleye benzemiştir. 1982-2002 yılları arasında restore edilmiştir ve Kıbrıs’a özgü el sanatları üretip satılmaktaydı.

İki katlı ve kareye benzeyen bir yapıdır. Alt kat odaları ticarethane olarak kullanılmakta üst odalar ise otel olarak kullanılmaktaydı. 68 oda 10 dükkan bulunmaktadır.

Hanın orta avlusunda bir köşk meclisi bulunmaktadır. Mescit’in hemen altına su deposu yapılmıştır. Anadolu’da buna benzer örnekler bulunmaktadır.  Köşk mescidinin güneybatısında bulunan mezarın kime ait olduğu bilinmemektedir.

Lefkoşa’da Araç Kiralama Geziniz için En Ekonomik Yoldur

Tarihi Lefkoşa Büyük Han yapısını sorunsuz gezmek için Kıbrıs’ta araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Kıbrıs Rent a Car olarak uygun ve ekonomik araç kiralama vermekteyiz.

Kıbrıs’ta hemen araç kiralama rezarvasyonu için tıklayınız!…

Ercan Havalimanı Rent a Car hizmetlerinin lider markası Kıbrıs Rent a Car olarak şimdiden mutlu bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bilgi sahibi olabilirsinizLefkoşa Derviş Paşa Konağı

Lefkoşa'daki Büyük Hanı, Bizden Araç Kiralayarak gezip görmek istermisiniz?