Sabah Girne’nin batısına doğru hareket edin. Buradaki 1974 Barış Harekatı’nın gerçekleştiği, “Çıkartma Plajını” gezip ardından “Karaoğlanoğlu Şehitliği’ne” gidebilirsiniz. Kısa bir molanın ardından Girne’nin doğusunda bulunan yüksek bir tepe üstüne kurulu “Beylerbeyi Köyü” ve “Bellapalis Manastırını ziyaret” edebilirsiniz.

Bu manastır 12. yy dan kalma bir Katolik manastırıdır. Manastır daha çok “Gotik” yapı örneğidir ve 1192 yılında Kıbrıs’a gelen “Lüziyanlar” tarafından inşa edilmiştir. Girne Limanı manastırın yüksek balkonlarından rahatça görülebilmektedir. Bu Eşsiz manzarayı izleyip bol bol fotoğraf çektikten sonra kent merkezine gitmek için yola çıkabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Kiralık Araç ile Gezi Planı

Tarihi “Girne Limanı“nı gezdikten sonra “Girne Çarşısı“na gidin burada alışveriş yapmak isterseniz bir süre vakit geçirebilirsiniz. Kısa molanın ardından, 7. yy Bizans tarafından yapılmış olan “Girne Kalesi“ni gezin ardından kalenin içinde yer alan “Batık Gemi Müzesi“ni gezebilirsiniz. Öğlen yemeğini ise isteğe göre Limandaki restaurantlarda yenebilir.

Öğlen yemeğinden sonra turun “Lefkoşa” ayağına geçebilirsiniz. Bu kısımda Rum Ve Türk kesiminin birbirine yarım metre mesafeye kadar yaklaştığı sınır bölgesini, her iki kesimin birbiriyle temas kurduğu sınır kapısı ile Birleşmiş Milletlerin şu an karargah olarak kullandığı eski “Ledra Palace Otel”  gezme fırsatınız olabilir. Daha sonra isteğe bağlı olarak lefkoşa’nın köşklü çiftlik semtinde bulunan rumların ne derece vahşi olduklarını gösteren, fakat bu vahşiliğin unutulmamasını sağlayamayan “Barbarlık Müzesi’ni” gezmeyi unutmayın.

Gezinin bu kısmından sonra isteğiniz doğrultusunda şehir merkezine inilebilir yada Rum kesiminin rahatça görülebildiği “Yiğitler Burcu” parkında kısa bir mola verilebilir veya “Büyüh Han’da” bir Kıbrıs Kahvesi molası verilebilir. Kahve molasından sonra Rum tarafına yaya geçişi olarak açılan “Lokmacı Kapısı’nı“  da görebileceğiniz  tarihi “Lefkoşa Belediye Pazarında” alışveriş yapılabilir, veya “Selimiye Camii’si” gezilebilir.

Şehir merkezine inildiğinde; Eski şehrin kuzeyinde yer alan “Girne Kapısı“nı, şehir merkezinde yer alan “Venedik Sütunu” ve tarihi “Mahkeme Binaları“nı görmek mümkündür.