Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçişi KKTC doğumlu, KKTC vatandaş ve KKTC kimlik kartına sahip olan vatandaşlar kullanabilir. Aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşları da pasaportları ile de geçebilirler. Güney Kıbrıs’a geçişlerine izin verilen KKTC kimlik sahibi kişiler ya da Avrupa Vatandaşları, Kıbrıs’ta araç kiralayarak da bu isteklerine kolayca ulaşabilmektedirler.

Kiralık araçlarla Güney Kıbrıs’a geçmek için Bkz: Kıbrıs Rent a Car

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçiş yapılan yedi sınır kapısı bulunmaktadır. 

kıbrıs-haritasi

Kıbrıs Haritası

1-Metehan Sınır Kapısı
2-Ledra Palaca Kapısı
3-Lokmacı Sınır Kapısı
4-Beyarmudu Sınır Kapısı
5-Bostancı Sınır Kapısı
6-Yeşilırmak Sınır kapısı
7- Akyar Sınır Kapısı

Metehan Sınır Kapısı : Lefkoşa’da bulunmaktadır. Motorlu araçlar ve bisikletliler kullanmaktadır. Genelde bu sınır kapısının kullanım amacı araçlarla rum tarafına geçmek isteyen kişiler kullanmaktadır.

Ledra Palace Kapısı : Lefkoşa’da bulunmaktadır. Ledra palace ile her iki tarafada yani Kuzey ve Güney Kıbrıs’a geçiş yapılmaktadır. Bu geçitten araçlar geçmemektedir.

Lokmacı Sınır Kapısı : Ledra palace gibi iki bölümede geçiş yapılabilmektedir. Aynı zamanda sadece yayalar geçiş yapabilir. Bu sınır kapısının en büyük özelliği Güney ve Kuzey çarşılarını birbirinden ayırmasıdır.

Beyarmudu Sınır Kapısı: Beyarmudu’da bulunmaktadır. Kıbrıs’ta bazı bölgelerde Rumlar ve Türkler birlikte yaşamaktadırlar. Bu bölümlerden bir tanesi ise Pile’dir. Burada bulunan bu kapı oldukça eskidir. Bu kapının en önemli özelliği ise İngiliz üstlerinden geçmesidir. Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler.

Bostancı Sınır Kapısı: Bu ınır kapısı Güzelyurtta bulunmaktadır. Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler.

Yeşilırmak Sınır Kapısı : Lefkoşa’nın batısında bulunan Yeşilırmak köyünün içinde bulunmaktadır. Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler.

Akyar Sınır Kapısı : Hem araçlar hem de yayalar bu geçişi kullanabilirler. Gazimagosa’da bulunan tek sınır kapısıdır.

Unutmayınız:
Kuzey Kıbrıs’ta kiralanan hiçbir kiralık araç güney kesimde kullanılamamaktadır. Bu yüzden kiralayacağınız araç ile sınır kapısında kadar gidebilirsiniz. Devamını yürüyerek devam etmek zorundasınız. Eğer güney bölgesinden Kuzey Kıbrıs’a geçecekseniz Kıbrıs Rent A Car olarak aracınızı istediğiniz sınır kapısına getirebiliriz.

Kıbrıs’ın araç kiralama markası olarak şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

Bilgi sahibi olabilirsinizKıbrıs Turistik Şehir Turları