kıbrıs trafik cezası

Kıbrıs’ta Trafik Cezaları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2006 yılından bu yana sabit konumlu hız radarları yollarda sürat kontrolleri yapıyorlar.

Devletin tehlikeli yollarda bulunan bazı noktalara ve genelde şehir içinde bulunan önemli yerlere kurdurduğu sabit hız radar kutuları vardır ve gizli değildirler, yandaki resimde görüldüğü gibi önceden bilgi tabelaları ile şöförlere uyarı yapılmaktadır.

KKTC’de araç kullanırken yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi yol kenarlarında bulunan bu tip uyarılara dikkat etmeniz gerekiyor, tabelalarda hız limiti ve üzerinde ayrıca kamera resmi ile sabit hız radarı uyarısı yapılıyor.

Genel olarak yerleşim yeri içinde bulunan kameralarda 50 KM’yi yerleşim yeri dışındaki kameralarda ise 65 KM’yi geçmemeniz gerekiyor.

Bazı kameralar çift şeritte yani hem gidiş hem de dönüş olarak hız kontrolü yapmaktadır. Bu yüzden kameradan uzaklaşıncaya kadar hız limitini korumaya özen gösteriniz.

Radar cezalarından sonra en çok yaygın bir diğer ceza da yanlış park cezalarıdır. Yanlış parktan dolayı ceza alırsanız ülkeden çıkmadan önce ödeme yapmalısınız. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen cezalar yine katlanarak çoğalır ve bir sonraki KKTC ziyaretinizde size tebliğ edilerek tahsil edilir. Yanlış Park cezaları bulunduğunuz yerin belediye zabıta ekipleri tarafından yazılmaktadır.


Araç kiraladığınızda aracın sözleşmesi sizin adınıza olacağından bu sabit radar cezaları adınıza yazılacak ve bir sonraki KKTC’ye girişinizde bilgisayardaki isminizin kayıtlarından ceza tutarı KKTC polisi tarafından size tebliğ edilecektir. KKTC’den çıkış yapana kadar veya çıkış yaptığınız sırada bu bedeli sizden ödemenizi talep edeceklerdir. Radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile sabittir. İtirazınız durumunda resminizle birlikte size ıspat edilebilir.

KKTC’de kiralık araçların trafik cezaları araç kiralama sözleşmesinde adı bulunan kişi üzerine yazılır, ödenmesi ve takibi yine aracı kiralayan kişinin sorumluluğundadır. Polis müdürlüğü ceza tutanaklarını toplu olarak aracı kiraladığınız şirketten talep eder ve polis tarafından sistemlerine kaydedilir, oto kiralama firması müşteri ceza kayıtlarını tutamadığı gibi herhangi bir sorumlulukta almamaktadır.

Hız Sınırını Aşmanız Durumunda Alacağınız Cezalar

  • Hız sınırını 20km’ye kadar aştığınızda: 119 TL
  • Hız sınırını 20km ile 40km arası aştığınızda: 178.5 TL
  • Hız sınırını 40km’den fazla aştığınızda: 297.5 TL

Diğer Kontrollerle Alabileceğiniz Trafik Cezaları Tutarları

  • Alkollü araç kullanmanın cezası:  595 TL
  • Yanlış alana park etmenin cezası: 119 TL
  • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası: 238 TL
  • Dikkatsiz sürüş yapmanın cezası: 238 TL
  • Emniyet kemeri takmama cezası: 119 TL

Ceza tutarları güncel olmayabilir, Türkiye’deki gibi asgari ücret artışına bağlı olmakla birlikte her yıl değişmektedir.

Size tebliğ edilen trafik cezanızı ödemediğinizde katlanarak çoğalacağını unutmayınız!

Yararınıza olacak küçük ama önemli bir not:  yolda seyir halindeyken karşıdan gelen araç veya araçların size sellektör yapması (ışık yakıp söndürmesi), genellikle ileride polis kontrolü (çevirme) olduğuna işarettir.

Daha önceki ziyaretinizdeki ceza aldığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki polis müdürlüğüne ait telefonlardan bilgi sorabilirsiniz.

Polis Merkez Genel Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri Telefonları:
Polis Genel Müdürlüğü ve Bölüm Müdürlükleri +90 392 2283411
Lefkoşa Polis Müdürlüğü +90 392 2283311
Gazimağusa Polis Müdürlüğü +90 392 3665310
Girne Polis Müdürlüğü +90 392 8152125

KKTC’deki Belediye Başkanlıkları ve Zabıta Müdürlükleri
Lefkoşa Türk Belediyesi: +90 392 223 46 20 (Zabıta)
Magosa Belediyesi: +90 392 366 09 50
Girne Belediyesi:  +90 392 815 21 18

Kıbrıs Trafik Cezaları - Mayıs 19th, 2013 - Cemal AYAZ

Müşterilerimizin Görüşleri

Ayaz Rent a Car “QR Code”

Şirket iletişim bilgilerimizi otomatik olarak telefonunuza kaydetmek için aşağıdaki kodu taratabilirsiniz.

Üst Kısım

Her hakkı saklıdır. Sitenin içeriği, görsel ve yazılı öğeler, kullanılamaz.
Kıbrıs Tatili Turizm LTD – “Ayaz Rent a Car“

Turn off snow
Facebook
Twitter

Sayfamızı Beğendiniz mi?

Beğenin anında avantajı yakalayın!

arrow1

Kıbrıs'ın ilk ve en büyük araç kiralama sitesini takip edin, kampanya ve duyurularımızdan güncel şekilde haberdar olun.

Facebook'ta bizi takip edin.

Likebox